Sedanter kadın bireylerde fonksiyonel antrenmanın antrenman yüküne ve fiziksel parametreler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of functional training on training load and physical parameters in sedentary female individuals
  1. Tez No: 789302
  2. Yazar: HATİCE BALA ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SOYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmaya 26-45 yaş arası aktif spor yapmayan spor yapmasında sakınca bulunmayan 20 sağlıklı kadın gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan bireylere 6 hafta uygulanacak olan fonksiyonel antrenman planı ayrıntılı olarak anlatılmış çalışma hakkında bilgiler verilmiştir. Kişilerden vücut ağırlığı, Beden kütle indeksi, vücut kas ve yağ ölçümü, vücut çevre ölçümleri, algılanan zorluk derecesi ölçeği (borg skalası) ilk test ve son test olarak ölçümleri alınmış ölçümler anlık olarak kayıt altına alınmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS 26 yazılım programları kullanılmıştır. Anlamlı fark 0,05 düzeyinde test edilmiştir. Verilerin dağılımı Shapiro-Wilk normallik testi ile incelenmiştir. Normal dağılan bağımlı grupların karşılaştırılmasında paired sample t-testi kullanıldı. Katılımcıların çevre ölçümlerine bakıldığında kol ve göğüs çevre ön ve son test ölçümlerinde istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (P0.05).
Özet (Çeviri)
Twenty healthy women aged between 26-45 who do not do active sports and who do not mind doing sports voluntarily participated in this study. The functional training plan, which will be applied for 6 weeks, was explained in detail to the individuals participating in the study and information about the study was given. Body weight, body mass index, body muscle and fat measurement, body circumference measurements, perceived difficulty level scale (borg scale) were measured as the first test and post test, and the measurements were recorded instantly. SPSS 26 software programs were used in the analysis of the data obtained from the study. Significant difference was tested at the 0.05 level. The distribution of the data was analyzed with the Shapiro-Wilk test of normality. Paired sample t-test was used to compare normally distributed dependent groups. When the circumference measurements of the participants were examined, a statistically significant difference was found in the arm and chest circumference pre- and post-test measurements (P0.05).