15-21 yaş okçuluk sporcularında zihinsel antrenmanın atış puanı ve zihinsel dayanıklılık düzeyleri üzerindeki etkisi
The effect of mental training on shooting points and mental durability levels in archery athletes aged 15-21
- Tez No: 789303
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ SERİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı zihinsel antrenmanın 15-21 yaş arasındaki okçuluk sporcularının atış puanlarına ve zihinsel dayanaklılık düzeylerine etkisinin incelenmesidir. Çalışma da okçuluk sporcularının atış performansının arttırılması, dikkat düzeylerinin yükselmesi, heyecan düzeylerinin azalması amaçlanmıştır. Bu amaçlarının gerçekleştirilmesi için zihinsel antrenman programının uygulanması gerektiği düşünülmektedir. Araştırma İstanbul / Beyoğlu Okçular Vakfı Spor Kulübü'nde bulunan lisanslı sporcular ile yürütülmüştür. Kontrol grubu ve deney grubunun çalışma öncesi ve sonrasında Türkiye Sıralama Puanı1 ve Türkiye Sıralama Puanı2 yarışmalarında attıkları puanlar alınmış ve bu gruplara Zihinsel Dayanıklılık Envanteri testi uygulanmıştır. Araştırma da kontrol grubu 10 hafta boyunca fiziksel antrenmanına devam etmiştir. Deney grubu fiziksel antrenmanlarına devam ederken 10 hafta boyunca 2 bölüme ayrılmış 20'şer dakikalık toplamda 40 dakikalık zihinsel antrenman programı uygulanmıştır. Deney grubu zihinsel antrenmanında adaptasyon, odaklanma, gevşeme, imgeleme ve dikkat konuları üzerinde durulmuştur. Araştırma da elde edilen verilere göre; deney grubunda olan okçuluk sporcularına 10 haftalık uygulanan zihinsel antrenman sonucunda okçuların zihinsel dayanıklılık düzeylerinde ve atış puanlarının artmasında anlamlı farklılık oluşmuştur. Kontrol grubuna zihinsel antrenman uygulanmamış olup atış puanlarında anlamlı farklılık oluşmamak ile beraber zihinsel dayanıklılık düzeylerinde düşüş meydana gelmiştir. Bu veriler doğrultusun da zihinsel antrenman programını uygulayan grubun atış performansların da ve zihinsel dayanıklılık düzeylerin de artış gerçekleşmiş zihinsel antrenman uygulanmayan grubun atış performansında ve zihinsel dayanıklılık düzeylerin de artış gerçekleşmemiştir. Sonuç olarak zihinsel antrenmanın önemi ve uygulanması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of mental training on shooting scores and mental endurance levels of archery athletes between the ages of 15-21. Also the study aimed to increase the shooting performance of archery athletes, to increase their attention levels and to reduce their excitement levels. It is considered that a mental training program should be implemented to achieve these goals. The research was conducted with licensed athletes in Istanbul / Beyoğlu Archers Foundation Sports Club. The shooting scores by the control and experimental groups in the Turkey Ranking Score 1 and Turkey Ranking Score 2 competitions before and after the study were taken and the Mental Resilience Inventory test was applied to these groups. In the study, the control group continued their physical training for 10 weeks. While the group continued their physical training, a mental training program of 40 minutes in total, divided into 2 parts, was applied for 10 weeks. In the mental training of the experimental group, the subjects of adaptation, focus, relaxation, imagination, and attention were emphasized. According to the data obtained in the research, as a result of the mental training applied to the archery athletes in the experimental group for 10 weeks, a significant difference was formed in the mental endurance levels and shooting scores of the archers. Mental training was not applied to the control group, and there was a decrease in mental endurance levels with no significant difference in shooting scores. In line with these data, the shooting performances and mental endurance levels of the group that implemented the mental training program also increased, and the shooting performance and mental endurance levels of the group that did not apply mental training did not increase. As a result, it has become clear that mental training is essential and should be applied.