CPAP maskelerindeki biyofilm oluşumlarının izlenmesi ve biyofilmin engellenmesinde sıklıkla tercih edilen ortafitalaldehit ve hidrojen peroksitin CPAP maskelerinde etkinliğinin incelenmesi
Monitoring of biofilm formations in cpap masks and investigation of the efficacy of frequently preferred orthophthalaldehyde and hydrogen peroxide in CPAP masks to prevent biofilm
- Tez No: 789305
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN MURAT ALTUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Biyofilm, uzun yıllardır yiyecek ve endüstriyel alanda problemlere neden olduğu gibi, sağlık alanında da tıbbi cihazlar, biyomedikal materyaller ve implantlar gibi pek çok yüzeyde oluşabilir; konakçı epitel hücreler ve mukozal yüzeylerde de gelişerek farklı hastalıklara ve hastane enfeksiyonlarına sebep olabilmektedir. Özellikle COVID-19 pandemisi nedeniyle sağlık hizmeti verilen kurumlarda tekrar kullanılabilen tıbbi materyallerin dezenfeksiyon ve sterilizasyon sirkülasyonunda artış yaşanmıştır. Pozitif basınçlı solunum desteği sağlamak için kullanılan ve tekrar kullanılabilir özellikteki CPAP maskeleri üzerinde Kastamonu Üniversitesi, Biyoloji Bölümü, Mikrobiyoloji Laboratuvarı mikrobiyal kültür koleksiyonunda bulunan Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae ve Serratia liquefaciens suşlarının biyofilm oluşumları ve yüzeye tutunmuş biyofilm üzerine mekanik temizliğin, OPA ve hidrojen peroksit kimyasallarının etkinliği incelenerek SEM görüntüleri ve istatiksel analiz verileri doğrultusunda bazı kombinasyonlar için olumlu sonuçlar alınmıştır. Sonuç olarak; CPAP maskelerine dezenfeksiyon ve sterilizasyon işlemi uygulamadan önce etkin mekanik temizlik uygulanması biyofilm tabaka oluşunlarını önemli ölçüde bertaraf ederek dezenfeksiyon amacı ile kullanılan OPA kimyasalının ve sterilizasyon yöntemlerinden hidrojen peroksit gaz plazmanın etkinliğini ve verimliliğini SEM görüntüleri ve istatiksel analiz verileri doğrultusunda arttırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Biofilm can form on many surfaces such as medical devices, biomedical materials, and implants used in the health field as well as causing problems in the food and industrial fields for many years; it can also develop on host epithelial cells and mucosal surfaces, causing different diseases and nosocomial infections. Especially due to the COVID-19 pandemic, there has been an increase in the disinfection and sterilization circulation of reusable medical materials in healthcare institutions. The biofilm formation of Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, and Serratia liquefaciens strains in Kastamonu University, Department of Biology, Microbiology Laboratory microbial culture collection on reusable CPAP masks used to provide positive pressure respiratory support and the effectiveness of mechanical cleaning, OPA, and hydrogen peroxide chemicals on the biofilm attached to the surface were examined. Positive results were obtained for some of the combinations in line with SEM images and statistical analysis data. As a result; according to the SEM images and statistical analysis data, it has been observed that effective mechanical cleaning before applying disinfection and sterilization to CPAP masks significantly eliminates biofilm formation and increases the effectiveness and efficiency of OPA chemical used for disinfection and hydrogen peroxide gas plasma, one of the sterilization methods.