12-14 yaş tenisçilerde self-miyofasyal gevşetme tekniklerinin esneklik kuvvet ve sürat üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of self- myofacial release techniques on flexibility force and speed in 12-14 years old tennis
  1. Tez No: 789316
  2. Yazar: MUSTAFA KIBRIS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BEYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada, 12-14 yaş tenisçilerde self-miyofasyal gevşetme tekniklerinin esneklik kuvvet ve sürat üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubunu Göktürk tenis kulübü sporcularından araştırmaya gönüllülük esası ilkelerine göre katılan 20 kişi oluşturmaktadır. Katılımcılar rastgele yöntemle deney grubu 10 kontrol grubu 10 olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Bu çalışmada ön-test son-test kontrol gruplu araştırma modeli kullanılmıştır. Kontrol grubu 8 hafta boyunca normal tenis antrenmanı programına devam ederken deney grubu ısınma sonrası 8 hafta boyunca haftada 3 seans miyofasyal gevşetme protokolünü uygulamıştır. Uygulamalar eğitmen bir hoca eşliğinde gerçekleştirilmiştir. Veriler IBMSPSS 26.0 paket program ile analiz edilmiştir. Grup içi farklılıkları tespit etmek için bağımlı örneklem t testi, gruplar arası farklılıkları tespit etmek için bağımsız örneklem t testi, kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It was aimed to examine the effects of self- myofascial release techniques on flexibility, strength and speed in 12-14 year old tennis players . The research group consists of 20 people from Göktürk tennis club athletes who participated in the research on a voluntary basis. Participants were randomly divided into two groups, experimental group and 10 control groups. In this study, research model with pre-test post-test control group was used. While the control group continued the normal tennis training program for 8 weeks, the experimental group applied myofascial release protocol 3 sessions a week for 8 weeks after warming up . The applications were carried out in the presence of a trainer. Were analyzed with IBMSPSS 26.0 package program. The dependent sample t-test was used to detect within-group differences, and the independent sample t-test was used to detect intergroup differences.