Amino asitlerin killer üzerindeki adsorpsiyonlarının çeşitli yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the adsorption of some amino acids on clays using various method
  1. Tez No: 78932
  2. Yazar: AHMET SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
IX oz Bu çalışmada, asidik, bazik ve nötral karakter taşıyan amino asitlerin farklı adsorbanlar üzerindeki adsorpsiyon davranışları, termogravimetri ve spektrofotometri teknikleri ile araştırıldı. Adsorban olarak, silika jel, alümina, sepiolit ve bentonit kullanıldı. Bu adsorbanlar, aspartik asit, histidin ve glisinin sulu çözeltileriyle muamele edildi. Saf silika jel,alümina, sepiolit ve bentonitin 25-850 °C arasında termogramları alındı. Daha sonra amino asit adsorplamış bu adsorbanların aynı sıcaklık aralığında termogramları kaydedildi. Termogramlardan, adsorban yüzeylerinde tutunan amino asit miktarları hesaplandı. PH 5 ve pH 7'de aspartik asit, glutamik asit, arjinin, lizin, histidin ve glisinin bu adsorbanlar üzerindeki adsorpsiy onları, 570 nm dalga boyunda (ninhidrin metoduyla) spektrofotometri tekniğiyle incelendi. Bu adsorbanlar üzerinde tutunan amino asit miktarları, asit çözeltilerinin ilk ve son konsantrasyonları arasındaki farktan hesaplandı. Her iki pH'ta da iyonik yapıda olan bu amino asitlerin yüksek oranlarda adsorpsiyon gösterdikleri belirlendi. ANAHTAR KELİMELER: Amino asitler, ninhidrin, kil mineralleri, adsorpsiyon, termogravimetrik analiz, spektrofotometrik analiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF THE ADSORPTION OF SOME AMINO ACIDS ON CLAYS USING VARIOUS METHODS In this study, the adsorption behaviours of amino acids which are of acidic, basic and neutral character on different adsorbents are investigated by thermogravimetry and spectrophotometry techniques. Silica jel, alumina, sepiolit and bentonite are used as adsorbents. These adsorbents are treated with aqueous solutions of aspartic acid, histidine and glycine. The thermograms of pure silica jel, alumina, sepiolit and bentonite were recorded between 25-850 °C. Then, the thermograms of these adsorbents which have adsorbed amino acid are taken at the same temperature intervals. The quantities of amino acid adsorbed on surfaces adsorbents were figured out from the thermograms. At pH 5 and 7, the adsorptions of aspartic acid, glutamic acid, arginine, lysine, histidine and glycine on these adsorbents were examined at 570 nm wavelength (by ninhydrine method) with spectrophotometry technique. The quantities of amino acids adsorbed on these adsorbents were measured with regard to the difference between the first and the last concentration of acid solution. At both pHs, it was determined that these amino acids having ionic structures exhibited high rate adsorption. KEY WORDS: Amino acids, ninhydrine, clay minerals, adsorption, thermogravimetric analysis, spectrophotometric analysis.