Long-term stability and forced degradation studies of a therapeutic monoclonal antibody
Terapötik monoklonal bir antikorun uzun süreli stabilitesi ve hızlandırılmış degradasyon çalışmaları
- Tez No: 789356
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Biyobenzer mAb (BS) için uzun vadeli stabilite çalışmaları yapmak, yapılarının karmaşıklığından dolayı özellikle önemlidir. Stabilite çalışması, BS örneğinin üç farklı saklama koşulu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Stabilite çalışması boyunca, 5.0±3.0˚C'de saklanan BS örneği için toplam HMW veya monomer yüzdesinde önemli bir değişiklik olmamıştır. Ancak ≤-65°C'de monomer pikinde önemli bir azalma ve HMW seviyesinde bir artış gözlenir. Bu durum, ürünün dondurularak saklamaya uygun olmadığını gösterir (≤-65°C). BS örneklerinin yük varyantı profilleri, safsızlık seviyeleri ölçüldü ve kompleman analizi yapıldı. Tüm zaman noktalarındaki sonuçlar spesifikasyon aralığı içindedir. Ek veri olarak orijinatör (OR) ürün, 24 ay boyunca 5.0±3.0°C'de saklandı ve 5.0±3.0°C'deki BS örneği ile karşılaştırıldı. Sonuç olarak tüm analiz sonuçlarında BS ve OR örneklerinin 5.0±3.0°C arasında anlamlı bir değişim gözlenmedi. BS ve OR örneklerine stres uygulamak, klinik çalışmalardan önce değerli bilgiler sağlayabilir. Bu zorunlu bozunma çalışmalarında, SE-UPLC, icIEF, CE-SDS ve kompleman analizi ile BS ve OR örneklerindeki bozunma ürünlerinin değişimi araştırıldı. Stres boyunca lineer eğrilerin eğimleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Buna göre, BS ve OR örneklerinin bozunma oranlarının benzer olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak, bu tez kapsamında tamamlanan zorunlu bozunma ve uzun vadeli stabilite çalışmaları, BS örneğinin yapısının ve biyolojik aktivitesinin karakterize edilmesine yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Performing long-term stability studies for biosimilar mAb (BS) is particularly important due to the complexity of their structures. The stability study was performed on three different storage conditions of the BS. Throughout the stability study, there was no significant change in the percentage of total HMW or the monomer for BS stored at 5.0±3.0˚C. However, a significant decrease in monomer peak and an increase in HMW level are observed ≤-65°C. It indicates that the product is not suitable for freezing storage (≤-65°C). The charge variant profiles, impurity levels, and relative potency of the BS samples were also measured. Results at all time points are within the specification range. As additional data, the originator (OR) was stored at 5.0±3.0˚C for 24 months and compared with the BS at 5.0±3.0˚C. As a result, no significant change was observed between the 5.0±3.0˚C of BS and OR samples in all analysis results. Applying stress to BS and OR can provide valuable information before clinical studies. These forced degradation studies investigated the change of degradation products in BS and OR by SE-UPLC, icIEF, CE-SDS, and complement assay. The slopes of the linear curves throughout the stress were statistically compared. Accordingly, it was concluded that the degradation rates of BS and OR were similar. In conclusion, forced degradation and long-term stability studies completed as part of this thesis helped to characterize the structure and biological activity of BS.