Investigating organizational learning in the Turkish construction companies
Türkiye'deki inşaat şirketlerinde organizasyonel öğrenmenin incelenmesi
- Tez No: 789357
- Danışmanlar: PROF. DR. BELİZ ÖZORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez çalışmasında, literatürdeki çalışmaların eksiklikleri göz önünde bulundurularak Türkiye'deki inşaat şirketlerinde örgütsel öğrenme kavramı incelenmiştir. Bu çalışmada benimsenen temel yaklaşım, inşaat sektöründe örgütsel öğrenme kavramını kapsayan derinlemesine literatür taramasına dayalı bütünsel bir bakış açısıyla kavramsal bir çerçeve geliştirmek ve ardından bu çerçeveyi incelemek için deneysel araştırma yürütmektir. Sunulan çerçeve, derinlemesine literatür taraması ve uzman görüşlerine dayalı olarak elde edilen 6 ana faktör ve 53 alt faktörden oluşmaktadır. Bu 53 madde bir anket çalışması formatına dönüştürülmüş ve çalışmaya Türkiye'deki inşaat şirketlerinden 136 katılımcı yanıt vermiş ve toplanan veriler, betimleyici istatistikler ve yapısal eşitlik modellemesi (YEM) metodu kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, organizational learning in construction companies in Turkey has been examined by considering the deficiencies of the studies in the literature. The main approach taken in this study is to develop a framework based on a comprehensive literature review covering the concept of organizational learning in the construction sector from a holistic perspective, and then to use empirical research to investigate this framework. The proposed framework consists of 6 main factors and 53 sub-factors obtained based on in-depth literature review and expert opinions. These items were evaluated by the employees of construction companies through a questionnaire survey where 136 participants responded and the collected data were analyzed with descriptive statistics and Structural Equation Modeling (SEM).