Yapım işlerinde iş programının örnek projeler ile irdelenmesi ve işin öz yönetimine olan etkileri ile uyumsuzluklara çözüm yollarının geliştirilmesi
Examination of the work program in construction works with sample projects and its effects on business self-management and non-compliance-developing solutions
  1. Tez No: 789358
  2. Yazar: ABDÜLSELAM ÇAKABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Yapım işlerinde iş programının birçok etken düşünülmeden hazırlanması, öneminin yeterince bilinmemesi, profesyonel bir düşünce yaklaşımı ile oluşturulmaması nedenleri ile birçok olumsuzluk doğmaktadır. Bu olumsuzluklar yapım işinin süre ve maliyet hesapları ile diğer parasal durumlarını etkilemektedir. Yapım işinin meydana gelmesinde taraf olan idare (işveren) ile Yüklenici arasında teknik ve hukuksal mevcut düzenlemeler bulunmakla beraber eksiklikler ve uyumsuzluklar görülebilmektedir. Meydana gelecek olan yapım işinin gerçekçi bir yaklaşım ile değerlendirilip tüm tarafları ilgilendiren problem ve zararları azaltabilmek için bilimsel çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalar neticesinde elde edilen veriler ile yapım işinin doğru bir şekilde nasıl planlanacağı incelenmiştir. Bu bağlamda ilgili mevzuatlardan yararlanılmış, Akademik kaynak araştırılması yapılmış, örnek projelerin iş programları incelenmiş, şantiye tecrübelerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In construction works, many negativities arise due to the fact that the work program is prepared without considering many factors, its importance is not known enough, and it is not created with a professional thinking approach. These negativities affect the time and cost calculations and other monetary conditions of the construction work. Although there are technical and legal arrangements between the administration (employer) and the Contractor, which is a party to the construction work, deficiencies and incompatibilities can be seen. In order to evaluate the construction work that will occur with a realistic approach and to reduce the problems and damages that concern all parties, scientific studies have been carried out and how to plan the construction work correctly with the data obtained as a result of these studies has been examined. In this context, relevant legislation was used, academic resources were searched, work programs of sample projects were examined, and construction site experiences were used.