Tabakalı zeminlerde inşa edilen tünellerin nümerik analizi
Numerical analysis of tunnels constructed on layered soils
- Tez No: 789361
- Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ERTAŞ, PROF. DR. EROL ŞADOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada tabakalı zeminlerde inşa edilen tüneller, PLAXIS 2D programı ile bilgisayarda oluşturulan sayısal modellemelerle analiz edilmiştir. Tezde tünel inşası sırasında gerekli olan temel teorik bilgilerin yanı sıra zemin türlerine ilişkin detaylara ve nümerik analizle ilgili bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın içerisinde öncelikle temel, zemin yapı ve türlerine ilişkin bilgiler verilmiştir. Literatür ile desteklenen tünel oluşumları ve uygun koşulları ile tünel açma yöntemleri açıkça ifade eden çalışmalardan bahsedilmiştir. Ayrıca çalışma prensibinin temelini oluşturan nümerik modellemeler tanımlanmıştır. Son olarak literatürde yer alan tünel yapılarına ilişkin güncel uygulamalı ya da metodik çalışmalar olarak özetlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın amacı kapsamında irdelenen tünel inşasındaki tabakalı zeminleri, belirlenen farklı etmenler açısından davranış biçimlerini belirlemeye yönelik nümerik analizler PLAXIS programı ile değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu prensip içerisinden farklı tabaka zeminleri yanı sıra farklı derinlikler ve farklı temel ölçülerine sahip yapıların bulunduğu alanlardaki inşa edilmesi planlanan tünellerin bu faktörlerin üzerine olan davranışsal etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Gelişen teknolojik alt yapı ile çeşitli bilgisayar programlarından denetlenme ve uygulama kolaylığı açısından, modelleme ve çözüm oluşturma süreçlerinde yararlanılmaktadır. Bu kullanım alanı ile hızlı ve doğru sonuçlara ulaşılmaktadır. Böylece gelecekte yapılması planlanan tasarımlar için öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, computer generated numerical models for the numerical analysis of tunnels built on layered soils were examined with the PLAXIS program. In the thesis, besides the basic theoretical information required during tunnel construction, details and numerical analysis of soil types are included. In our study, first of all, information about the basic soil structure and types is given. Studies that clearly express tunnel formations and suitable conditions and tunneling methods supported by the literature are mentioned. In addition, numerical models that form the basis of our working principle are defined. Finally, we tried to summarize the applied or method studies on tunnel structures in the literature. Numerical analyzes aimed at determining the stratified soils in the tunnel construction examined within the scope of the study and the behavior patterns in terms of different determined factors were tried to be evaluated with the PLAXIS program. Within this principle, it is aimed to determine the behavioral effects of tunnels planned to be built in areas with different depths and structures with different foundation sizes, as well as different layered soils, on these factors. With the developing technological infrastructure, various computer programs are used in modeling and solution creation processes in terms of control and ease of application. With this field of use, fast and accurate results are achieved. Thus, it was tried to develop suggestions for future interventions.