Çocuk hastalarda cerrahi öncesi covıd-19 yönünden risk değerlendirme
Pre-operative risk assessment for covid-19 in pediatric patients
- Tez No: 789377
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KANAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
COVID-19 pandemisi sırasında çocuk hastalarda cerrahinin yarattığı risk ve alınması gereken önlemler konusu yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışmada, Çocuk Cerrahisi uygulanacak hastalarda riski belirleyecek bir yöntem oluşturulması ve bu yöntemin etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma Bir Üniversite Hastanesinin Çocuk Cerrahisi Kliniği'nde 05.03.2021- 30.07.2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma prospektif, tanımlayıcı ve kesitsel niteliktedir. Belirlenen tarih aralığında çalışma kriterlerine uyan ve onam veren tüm hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS, for Windows 21.0 istatistik paket programı kullanılmış, Karşılaştırmalarda Ki-kare, Fisher-exact test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The risks posed by surgery in pediatric patients and the precautions to be taken during the COVID-19 pandemic have not been adequately studied. In this study, it was aimed to establish a method to determine the risk in this patient group and to investigate the effectiveness of this method. The research was conducted between 05.03.2021 and 30.07.2021 in IUC-Cerrahpasa Medical Faculty, Department of Pediatric Surgery. The research is prospective, descriptive and cross-sectional. All patients who met the study criteria and gave consent within the date range determined for this unit were included in the study.SPSS, for Windows 21.0 statistical package program was used in the evaluation of the data, chi-square and Fisher-exact tests were used for comparisons.