COVİD-19 pandemi döneminde değişen dental ortam ve kıyafetin çocuk hastalar üzerinde etkisinin resim analizi yoluyla değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of changes in dental office and clinical dental attire on pediatric patients during the COVİD-19 pandemic period through picture analysis
  1. Tez No: 832360
  2. Yazar: REYHAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ALAÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında, COVID-19 pandemi döneminde değişen koruyucu klinik kıyafet ve izole dental ortamın, çocuk hastalar üzerindeki etkisinin Çocuk Hastane Çizimleri Skalası (ÇHÇS) ile değerlendirilmesi ve bu değerlendirmeyi yapan bir çocuk diş hekimi ve çocuk psikiyatristi arasındaki korelasyonun ortaya konması amaçlandı. Çocuk Diş Hekimliği Kliniği'ne başvuran, daha önce diş hekimi tecrübesi bulunmayan 5-7 yaş arası 120 çocuk çalışmaya dahil edildi. Çocukların muayene öncesi davranış ve tutumları“Frankl Davranış Derecelendirme Skalası”ile ölçüldü. Takiben çocuklar rastgele iki gruba ayrıldı. Pandemi grubu, beyaz tulum, FFP3 maske, siperlik ile izole dental ortam içerisinde; konvansiyonel grup ise; standart üniforma üzeri beyaz önlük, cerrahi maske ve normal dental ortam içerisinde muayene edildi. Muayene sonrası çocuk hastalardan bir resim çizmeleri istendi ve bu resimler aracılığı ile dental anksiyete seviyeleri, ÇHÇS kullanılarak değerlendirildi. Yapılan çizimler, 'çocuklarda resim analizi' konusunda uluslararası eğitim sertifikası almış olan bir çocuk diş hekimi (RD) ve bir çocuk psikiyatristi (BS) tarafından birbirlerinden bağımsız değerlendirildi. Pandemi döneminin değişen dental ortam ve kıyafetin çocukların anksiyete düzeylerini artırıcı yönde bir etki göstermediği gözlendi. ÇHÇS kullanılarak yapılan resim etkinliğinin çocuklarda dental anksiyetenin değerlendirilmesi hakkında diş hekimliği alanında güvenle kullanılabileceği, çocuk diş hekimlerinin“çocuklarda resim analizi”ile ilgili eğitim sertifikasyonu programları ile kendilerini yetkinleştirdiklerinde bu metodu kliniklerinde kullanım ve değerlendirmeye almalarının çocuk diş hekimliği bilim alanını zenginleştireceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to evaluate the effect of the changes in protective clinical attire and isolated dental environment on pediatric patients during the COVID-19 pandemic period with the Child Drawing: Hospital Scale (CD:H) and to reveal the correlation between a pediatric dentist and a child psychiatrist who made this evaluation. A total of 120 children aged 5-7 years with no previous dental experience who presented to the Pediatric Dentistry Clinic were included in the study. Behaviors and attitudes of the children before the examination were measured with the“Frankl Behavior Rating Scale”. Subsequently, the children were randomly divided into two groups. The pandemic group was examined in an isolated dental office with white overalls, FFP3 mask and visor; the conventional group, the patients were examined in a standard uniform, white coat, surgical mask, and normal dental office. After the examination, pediatric patients were asked to draw a picture, and their dental anxiety levels were evaluated using the CD:H. The drawings made in the second part of the study were evaluated independently by a pediatric dentist (RD) who had an international training certificate on 'picture analysis in children' and a child psychiatrist (BS). It was observed that the change in dental office and clinical dental attire during the pandemic period did not increase the anxiety levels of children. It was concluded that the drawing activity using the CD:H can be used safely in the field of pediatric dentistry for the assessment of dental anxiety in children. Also the use and the evaluation of this method in their clinics will enrich the field of pediatric dentistry when pediatric dentists become competent with the training certification programs on“The analysis of children's drawings”.