İmpulsive dirac sistemleri için saçılım problemi
The scattering problem for the impulsive dirac systems
  1. Tez No: 789448
  2. Yazar: ŞEYDA SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELGİZ BAYRAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, spektral teori ve saçılım teorisinde kullanılan bazı temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, tezde ele alınacak olan problemler iki ana başlık altında ayrılmıştır. Üçüncü bölümün ilk kısmında, impulsive Dirac operatörlerinin yarım eksen ve tüm eksen üzerinde kurulan problemleri ele alınmıştır. Bu problemler için Jost fonksiyonları elde edilmiş ve elde edilen bu fonksiyonlar yardımıyla yarım eksen için sistemin saçılım fonksiyonu, tüm eksen için sistemin saçılım matrisi oluşturulmuştur. Ayrıca, her iki durum için de saçılım özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümün ikinci kısmında ise, benzer problemler kesikli durum için incelenmiş ve detaylı özellikler elde edilmiştir. Dördüncü ve son bölüm ise tartışma ve sonuç kısmına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four parts. The first part is reserved for the introduction. In the second part, some basic concepts used in spectral theory and scattering theory are given. In the third chapter, the problems to be discussed in the thesis are divided into two main headings. In the first part of the third chapter, the problems of impulsive Dirac operatorson half-axis and whole axis are discussed. For these problems, Jost functions are obtained and with the help of these functions, the scattering function of the system for the half axis and the scattering matrix of the system for the whole axis are formed. In addition, scattering properties for both cases are investigated. In the second part of the third chapter, similar problems are examined for the discrete case and detailed properties are obtained. The fourth and final chapter is devoted to discussion and conclusion.