Acil serviste sepsis ve septik şok ön tanılı hastalarda enfiye çukuru rezistif indeksinin tanıya etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of diagnostic efficacy of using snuff box resistive index in sepsis and septic shock prediagnosed patients in emergency department
  1. Tez No: 789462
  2. Yazar: BAHADIR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KARBEK AKARCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmada acil servise sepsis şüphesiyle ile başvuran erişkin hastaların başvuru anında ölçülen Enfiye Çukuru Rezistif İndeks (EÇRİ) değerinin sepsis tanısına ve yönetimine katkısını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma, tek merkezli, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisinde, Temmuz 2021 – Haziran 2022 tarihleri arasında prospektif olarak gerçekleştirildi. Acil servise başvuran 18 yaş üstü, sepsis şüphesine sahip hastalar çalışmaya dâhil edildi. Çalışmaya katılan hastaların demografik verileri, vital, kan gazı parametreleri ile EÇRİ ölçümleri yapılarak kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışmada toplamda 209 hasta analiz edildi. Hastaların %52,7'si (n=108) erkekti. Yaş ortalaması 72,6 ± 13,4'tü. Hastaların, %53,2'si (n=109) sepsis tanısı almayan gruptaydı. Hastaların %52,6'sı (n=110) genel durum bozukluğu ile başvurmuştu. En sık rastlanan hastalık ise %55 (n=115) ile hipertansiyondu. Sepsis tanısı alan ve almayan hastaların ortanca EÇRİ değerleri açısından anlamlı bir fark saptanmadı (sırasıyla 0,87(0,8-1), 0,88±0,1 p=0,309). Sepsis tanısı koymada EÇRİ'nin eğri altında kalan değeri 0,544 (%95 GA 0,461-0,620 p=0,310) olarak saptandı. Tüm hastalar değerlendirildiğinde laktat 4 mmol üstünde olan hastalarda EÇRİ ortalama değerleri de anlamlı olarak yüksek bulundu. (1(0,85-1,08) p:0,001). Doppler akım tiplerine göre (trifazik, bifazik ve ters geç diyastolik akım) sınıflama yapıldığında akım tipleri, sepsis tanısında anlamlı olarak farklı saptandı (p=0,03). Yine laktat 4mmol/L eşik değer kabul edildiğinde anlamlı olarak farklı saptanmıştır (p=
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study, we aimed to investigate the contribution of the Snuff Box Resistive Index (SBRI) measurement at the time of admission to the diagnosis and management of sepsis in adult patients who applied to the emergency department with the suspicion of sepsis. Methods: This prospective, single-center study was conducted between July 2021 and June 2022 in Department of Emergency Medicine, Ege University. Patients aged 18 years or older who admitted to the emergency department with suspected sepsis were included in the study. Demographic data, vitals, blood gas parameters and calculated SBRI values of the patients were recorded. Results: 209 patients were analyzed in the study. 52.7% (n=108) of the patients were male and the mean age was 72.6 ± 13.4. 53.2% (n=109) of the patients' diagnosis were non-sepsis. 52.6% (n=110) of the patients presented with altered medical condition and the most common disease was hypertension with 55% (n=115). There was no significant difference in the median SBRI values between sepsis and non-sepsis patients' groups (0,87(0,8-1), 0,88±0,1 p:0,309 respectively). SBRI's value of area under curve (AUC) in diagnosing sepsis was found to be 0.544 (95% CI 0.461-0.620 p:0.310). When all patients were evaluated, mean SBRI values were found to be significantly higher in patients with lactate 4 mmol/L and above (1(0,85-1,08) p=0,001). When classification was made according to Doppler flow types (triphasic, biphasic and reverse late diastolic flow), flow types were found to be significantly different in the diagnosis of sepsis (p= 0,03). In addition, the flow types were found to be significantly different when the lactate 4mmol/L threshold value was accepted (p=