Adölesan olan ve olmayan gebelerin gebelik semptomlarının veanksiyetelerinin karşılaştırılması
Comparison of pregnancy symptoms and anxiety of pregnant adolescents and NON-adolescents
- Tez No: 789461
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN TİMUR TAŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Araştırma adölesan olan ve olmayan gebelerin gebelik semptomlarının ve anksiyetelerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Materyal ve metot: Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi kadın doğum polikliniklerine 01 Haziran- 31 Ağustos 2021 tarihleri arasında başvuran gebeler oluşturmuştur. Örneklemi yapılan güç analizine göre 0.35 etki büyüklüğünde, %80 güç ve 0.05 anlamlılık düzeyinde evreni temsil etme gücüne sahip 130 adölesan ve 130 adölesan olmayan gebe oluşturmuştur. Veriler aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney, Ki-Kare, yüzdelik dağılım, Pearson ve Spearman korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to compare the pregnancy symptoms and anxiety of adolescent and non-adolescent pregnant women. Material and Method: The research was conducted as a descriptive and correlational. The population of the study consisted of pregnant women who applied to the pregnant outpatient clinics of Kahramanmaraş Necip Fazıl City Hospital Gynecology and Children's Hospital between 01 June and 31 August 2021. Sample group consisted of 130 adolescent and 130 non-adolescent pregnant women that have target population which was determined as effect size of 0.35, a power of 80% and a significance level of 0.05, based on the power analysis. Data were analysed by arithmetic mean, standard deviation, t test in the independent groups, Mann-Whitney, Chi-Square, percentage distribution, Pearson and Spearman correlation analysis.