Planlı perkütan koroner girişim uygulanan hastalara verilen eğitimin öz yeterlilik ve sekonder koruma üzerine etkisi
The effect of the education given to the patients undergoing planned percutaneous coronary intervention on self-efficacy and secondary protection
- Tez No: 789499
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırma planlı perkütan koroner girişim uygulanan hastalara verilen eğitimin öz yeterlilik ve sekonder koruma üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma girişim ve kontrol gruplu (ön test-son test kontrol desenli), tek kör teknikli randomize kontrollü çalışmadır. Araştırmanın evrenini 2019 yılı Ocak - Haziran ayları arasında planlı perkütan koroner girişim planlanan hastalar (N:180), örneklemini güç analizi sonucunda girişim (60 hasta) ve kontrol grubu (60 hasta) olmak üzere toplam 120 hasta oluşturmuştur. Kontrol grubu hastalarına işlem öncesi ve sonrasında klinik rutini uygulanmış, girişim grubu hastalarına ise Sosyal Bilişsel Öğrenme Kuramı'na temellendirilen işlem öncesi ve sonrası olmak üzere toplam da üç oturum şeklinde planlanan hasta eğitimi uygulanmış ve 12 hafta boyunca haftada bir olmak üzere kısa mesaj ve telefon takibi yapılmıştır. Araştırma verileri Bilgi Formu, Kronik Hastalıklarda Öz-Etkililik Ölçeği, Sağlıklı Yaşam Biçimleri Davranışları Ölçeği II, Ön- Son Test ile hastaların laboratuvar kan sonuçları ile antropometrik ölçümleri yapılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to examine the effect of the education given to the patients who underwent planned percutaneous coronary intervention on self-efficacy and secondary protection. The research is a randomized controlled study with intervention and control groups (pretest-posttest control pattern), single-blind technique. The population of the study consisted of patients who were planned for planned percutaneous coronary intervention (N: 180) between January and June 2019, and the sample consisted of 120 patients, including intervention (60 patients) and control group (60 patients) as a result of power analysis. The clinical routine was applied to the control group patients before and after the procedure, and the patient training, which was planned as three sessions in total, was applied to the intervention group patients before and after the procedure based on the Social Cognitive Learning Theory, and text message and phone follow-up was applied once a week for 12 weeks. has been made. Research data were collected by means of Information Form, Self-Efficacy Scale in Chronic Diseases, Healthy Lifestyles Behaviors Scale II, Pre-Post Test and laboratory blood results of the patients and anthropometric measurements. The data obtained were evaluated with mean, standard deviation, median (minimum-maximum), Mann-Witney U, Wilcoxon Signed Rank, Student-T, Paired Samples tests and Pearson correlation analysis.