Akut kalp yetmezliğinin prognoz ve mortalite tahmininde ehmrg skoru ve nt-probnp'nin kullanılabilirliği ve karşılaştırılması
Usability and comparison of ehmrg score and nt-probnp in predicting prognosis and mortality in acute heart failure
  1. Tez No: 789498
  2. Yazar: AHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRDAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Acil servis (AS)'e akut kalp yetmezliği (AKY) semptom ve bulgularıyla başvuran hastalarda, NT-proBNP ile Emergency Heart Failure Mortality Risk Grade (EHMRG) skorunun taburculuk, yatış kararı ve 7 ve 30 günlük mortaliteyi öngörme başarılarını göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 01.07.2019-31.01.2021 tarihleri arasında Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi AS'ye AKY semptom ve bulgularıyla başvuran hastaların incelendiği retrospektif bir çalışmadır. Hastaların yaşı ve cinsiyeti gibi demografik verileri, vital bulguları, komorbid hastalıkları, kreatinin, potasyum, troponin T ve NT-proBNP değerleri ve MDCalc uygulaması ile hesaplanan EHMRG skorları kayıt altına alındı. Hastalar, EHMRG skoru ve NT-proBNP üzerinden yatış, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) yatış, 7 ve 30 günlük mortalite açısından incelendi. Bulgular: Çalışmamıza %51,9 (217)'u kadın ve yaş ortalaması 75,00±11,30 yıl olan toplam 418 hasta dahil edilmiştir. %55,5 (232)'ine yatış verilmiş olup, %34,4 (144)'ü YBÜ'ye yatırılmıştır. 7 günlük mortalite %6,0 (25), 30 günlük mortalite %12,9 (54) saptanmıştır. Receiver Operating Characteristic (ROC) analizinde EHMRG skoru eşik değeri 18, NT-proBNP eşik değeri 5000 pg/mL kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to show the success of predicting hospitalization decision and 7- and 30-day mortality with NT-proBNP and Emergency Heart Failure Mortality Risk Grade (EHMRG) score, in which loop diuretic use parameter is added, in patients admitted to the emergency department (ED) with symptoms and signs of acute heart failure (AHF). Material and Method: Our study is a retrospective study in which patients who applied to Muğla Training and Research Hospital ED with symptoms and signs of AHF between 01.07.2019 and 31.01.2021 were examined. Demographic data such as age and gender of the patients, vital signs, comorbid diseases, creatinine, potassium, troponin T and NT-proBNP values and EHMRG scores calculated with the MDCalc application were recorded. The patients were evaluated in terms of hospitalization, intensive care unit (ICU) admission, 7- and 30-day mortality, based on EHMRG score and NT-proBNP. Results: A total of 418 patients, 51.9% (217) of whom were female and the mean age was 75.00±11.30 years, were included in our study. 55.5% (232) of them were hospitalized and 34.4% (144) of them were admitted to the ICU. 7-day mortality was 6.0% (25), 30-day mortality was 12.9% (54). In the Receiver Operating Characteristic (ROC) analysis, the threshold value for EHMRG score was 18, and the threshold value for NT-proBNP was accepted as 5000 pg/mL.