Yeni bir metot: SPECT/BT ile MAG3 dinamik böbrek sintigrafisi
A new method: MAG3 dynamic kidney scan with SPECT/CT
  1. Tez No: 789511
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH BEYTUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK BURÇAK SAYMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Klinisyen obstrüktif üropatiyi ele alırken farklı görüntüleme yöntemleri ile hidronefrozun etiyolojisini, derecesini, böbrek fonksiyonunu ve parankiminde skar varlığını değerlendirmeye çalışır. Bu amaçla üç ayrı görüntüleme yöntemi olan bilgisayarlı tomografi (BT), dinamik böbrek sintigrafisi ve statik böbrek sintigrafisi genellikle birlikte istenir. Hasta her görüntüleme için randevu alıp hastaneye gelmek zorundadır. Bu çalışmamızda bu üç ayrı görüntüleme yöntemini yeni oluşturduğumuz MAG3 SPECT/BT tekniği ile tek bir seansta yapmayı ve raporlamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Obstrüktif üropati nedeniyle İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'na dinamik böbrek sintigrafisi için yönlendirilen ve opere edilmemiş toplam 21 hasta çalışmaya alındı. Çekimde standart doz olan 0.1 mCi/kg Tc99m-MAG3 enjeksiyonu sonrasında 1 dakikalık planar perfüzyon görüntülemenin ardından 20 dakika boyunca her biri 2 dakikalık 10 adet SPECT görüntülemeleri yapıldı. Devamında böbrekler ve mesaneyi içeren BT görüntülemesi yapıldı. Miksiyondan sonra i.v. furosemid ile benzer çekim parametreleri ile 20 dakikalık SPECT görüntülemeleri tekrar edildi. Alınan görüntüler Siemens Somaris/5 Syngo CT 2007E VA61C Volumetric Analyse protokolü ile yorumlandı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastalar içinde %33.3 (n=7) hastada sol üriner sistemde, %28.6 (n=6) hastada sağ üriner sistemde, %38.1 hastada bilateral üriner sistemde patoloji bulunmaktaydı. Alınan görüntülerin BT kısmı ile aberran damar, at nalı böbrek anomalisi, nefrolitiazis, retroperitoneal fibrozis gibi hidronefrozun altta yatan nedenleri tespit edilebilmiştir. Ayrıca bu hastalarda böbrek parankiminin toplayıcı sistemden net ayırt edilebilmesi sayesinde rölatif böbrek fonksiyonları daha doğru olarak hesaplanabilmiştir. Bununla birlikte çekimin ilk dakikalarındaki parankim aktivitesinin toplayıcı sisteme geçmeden alınan görüntüler statik böbrek sintigrafisi ile yakın benzerlik göstermektedir. Sonuç: Yeni oluşturduğumuz MAG3 SPECT/BT görüntülemesi obstrüktif üropatinin değerlendirilmesinde statik böbrek sintigrafisi, dinamik böbrek sintigrafisi ve BT görüntülemeyi tek seansta oldukça başarılı şekilde yapabilmiştir. Bu sayede hasta konforunun yanı sıra daha hızlı ve doğru bir şekilde tanıya ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In the management of obstructive uropathy the clinician evaluates the etiology and stage of hydronephrosis, function of the kidney and presence of scarring in the parenchyma with different imaging methods. For this purpose three seperate imaging techniques; computerized tomography (CT), dynamic renal scintigraphy and static renal scintigraphy are usually requested. In this study, we aim to perform these three seperate imaging methods in a single session and report with our new MAG3 SPECT/CT technique. Material and Method: In this study, 21 non-operated patients were recruited who were referred to İ.Ü. Cerrahpasa Medical Faculty Department of Nuclear Medicine for obstructive uropathy for dynamic renal scintigraphy. After the standard dose of 0.1 mCi/kg Tc99m-MAG3 injection, 1 minute planar perfusion imaging is performed, followed by 10 SPECT acquisitions of 2 minutes each, for 20 minutes. Subsequently, abdominal CT imaging including kidneys and bladder is obtained. After micturation, with i.v. furosemide, the SPECT imagings using similar acquisition parameters were done. Reconstructed images were interpreted with Siemens Somaris/5 Syngo CT 2007E VA61C Volumetric Analyse protocol. Results: Of the patients included in the study, pathology was in the left urinary system in 33.3% (n=7) patients, in the right urinary system in 28.6% (n=6) patients, and in the bilateral urinary systems in 38.1% (n=8) patients. Underlying causes of hydronephrosis such as aberrant vessel, horseshoe kidney anomaly, nephrolithiasis, retroperitoneal fibrosis could be detected with the CT component of the images. In addition, in these patients, the split renal functions could be calculated more accurately, by the clear distinction of the renal parenchyma from the collecting system. Also, the images of first minutes of the acquisition before the parencymal activity pass into collecting system are similar to static renal scintigraphy. Conclusion: Our newly created MAG3 SPECT/CT imaging successfully performed static renal scintigraphy, dynamic renal scintigraphy and CT imaging in one session in the management of obstructive uropathy. By this means, besides patient comfort the diagnostic accurracy is reached promptly.