Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesinde staj yapmakta olan ergen bireylerde zorbalık ve intihar eğiliminin araştırılması
Investigation of bullying and suicidal tendencies in adolescents doing internship in Bakirkoy Dr. Sadi Konuk Research and Training Hospital
  1. Tez No: 789512
  2. Yazar: EDA NUR GÜNEYSU BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK SAMİ HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi'nde staj yapmakta olan ergen bireylerde zorbalık ve intihar eğiliminin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma; tek merkezli, kesitsel tanımlayıcı nitelikte bir araştırma olarak planlandı. Çalışmanın evreni İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi'nde veri toplama sürecinde staj yapan 16-19 yaş arası bireylerden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak literatür taranarak hazırlanan sosyodemografik özelliklerine ilişkin 14 soruluk anket formu,26 soru içeren Ergenler için Zorbalık ve Siber Zorbalık Ölçeği (BCS-A) ve4 soru içeren İntihar Davranış Ölçeği kullanıldı. İstatistiksel analizler için SPSS versiyon 17.0 programından yararlanıldı ve p değerinin 0.05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Veriler bireylerle yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. BULGULAR: Çalışmamız%67,73'ü (n=149) kadın, %32,27'si (n=71) erkek olmak üzere toplamda 220 katılımcıyla yapılmıştır.Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 17,35±0,6' dır.Katılımcıların ZSÖ-E Toplam Puan ortalaması ise 10,09±14,74'tür.
Özet (Çeviri)
AİM: In this study, it was aimed to investigate bullying and suicidal tendencies in adolescents who were doing internship in Bakırköy Dr. SadiKonuk Research and Training Hospital. MATERIALS AND METHODS: This study was planned as a single-center, cross-sectional descriptive study. The population of the study consists of individuals between the ages of 16-19 who were doing internship at Bakırköy Dr. SadiKonuk Research and Training Hospital during the data collection process. A 14-question questionnaire on sociodemographic characteristics prepared by scanning the literature for collecting the data: Bullying and Cyberbullying Scale for Adolescents (BCS-A) consists of 26 questions, and Suicide Behavior Scale consists of 4 questions. SPSS version 17.0 was used for statistical analysis and cases with the p-value