Yaşlı bireylerde kare adım egzersiz eğitiminin denge üzerinde etkisi
The effect of square step exercise training on balance in the elderly individuals
  1. Tez No: 789583
  2. Yazar: YAKHOUB HASSAN YAKHOUB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ÇAYPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Fiziksel aktivite (FA), Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından“Çalışırken, oynarken, ev işlerini yaparken, seyahat ederken ve eğlence amaçlı uğraşırken gerçekleştirilen faaliyetler de dâhil olmak üzere, enerji harcanmasını gerektiren, iskelet kasları tarafından üretilen herhangi bir bedensel hareket”olarak tanımlanmıştır. Yaşlanma, karakterize edilen evrensel, içsel ve zararlı bir süreçtir. Zamanla doku ve organ fonksiyonunun ilerleyici kaybı, kardiyovasküler bozukluklar, kanser, diyabet ve nörodejeneratif hastalıklar gibi önemli insan patolojilerinin gelişme riskinin artmasına neden olur. Yaşlanma sürecinde bazı fizyolojik belirtiler fiziksel aktiviteyi gerçekleştirmede güçlüklere yol açarak hareketsizlik oranlarını artırır. Yaşlanma sürecinin bir sonucu olarak azalan esneklik, kas kütlesi kaybı ve azalan aerobik aktivite karşımıza çıkmaktadır. Adım atma eğitimi, günlük ortamda dengeyi korumak için yaygın olarak uygulanan bir koruyucu strateji olan ve ayrıca yaşlı yetişkinlerde önemli bir düşme risk faktörü olan adım atma kapasitesini doğrudan ele alan, düşmeyi önleme için oldukça spesifik bir denge eğitimi biçimidir. Kare Adım Egzersizi, pahalı ekipman gerektirmediği için grup halinde kolaylıkla ve düşük maliyetle yapılabilen bir yürüyüş egzersizi şeklidir. Yaşlı yetişkinlerin iç mekânlarda istedikleri zaman ve açık havada yürürken karşılaşabilecekleri yağmur veya şiddetli soğuk gibi zorluklar olmaksızın egzersiz yapmalarına olanak sağlamak için geliştirilmiştir. Ayrıca, KAE hem fiziksel hem de bilişsel egzersizleri içerir ve bir grup olarak yapıldığından potansiyel olarak sosyal etkileşimi teşvik edebilir. Yaptığımız bu çalışmada Kare Adım Egzersizlerinin yaşlı bireylerde denge açısından etkisini inceledik. Kare Adım Egzersizlerinin yaşlı bireylerde denge üzeri etkil bulduk.
Özet (Çeviri)
Physical activity (FA) has been defined by the World Health Organization (WHO) as“any bodily movement produced by skeletal muscles that requires energy expenditure, including activities performed while working, playing, doing housework, traveling, and recreational pursuits”. . Aging is a universal, internal and harmful process that is characterized. The progressive loss of tissue and organ function over time leads to an increased risk of developing important human pathologies such as cardiovascular disorders, cancer, diabetes and neurodegenerative diseases. In the aging process, some physiological symptoms cause difficulties in performing physical activity and increase inactivity rates. As a result of the aging process, we see decreased flexibility, loss of muscle mass and decreased aerobic activity. Stepping training is a highly specific form of balance training for fall prevention that directly addresses stepping capacity, which is a commonly practiced preventive strategy for maintaining balance in the daily setting and is also an important fall risk factor in older adults. Square Step Exercise is a form of walking exercise that can be done in groups easily and at low cost because it does not require expensive equipment. It was developed to allow older adults to exercise indoors whenever they want and without the hassle of rain or severe cold that they may encounter when walking outdoors. Furthermore, CAE includes both physical and cognitive exercises and can potentially encourage social interaction as it is done as a group. In this study, we examined the effect of Square Step Exercises in terms of balance in elderly individuals. We found that Square Step Exercises had an effect on balance in older individuals.