Gastroenteropankreatik nöroendokrin tümör tanılı hastaların klinikopatolojik özelliklerinin ve immün inflamasyon belirteçlerinin prognostik ve prediktif önemi
The prognostic and predictive values of clinicopathological features and immune inflammation markers in patients diagnosed with gastroenteropancreatic neuroendocrine tumors
  1. Tez No: 789584
  2. Yazar: AHMET BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY TUĞBA ÜNEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: İyi diferansiye Gastroenteropankreatik nöroendokrin tümör tanılı hastalarda immun-inflamasyon temelli belirteçlerin prognostik öneminin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: 2000 – 2022 tarihleri arasında Tıbbi Onkoloji polikliniğinde Gastroenteropankreatik nöroendokrin tümör tanısı ile takibe alınmış, ilk tedavi tarihinden önce hemogram ve biyokimya değerleri olan hastalar retrospektif olarak tarandı. Hastaların demografik verileri, primer tümör bölgeleri, tümör derecesi, TNM evreleri ve tanı anındaki hematolojik ve biyokimyasal parametreleri kaydedildi. Hematolojik ve biyokimyasal parametreler kullanılarak immün-inflamasyon temelli prognostik belirteçler hesaplandı. Bulgular: Çalışmamıza 86 hasta dahil edildi. Hastaların 42' si (%48,8) kadın, 44' ü (%51,2) erkek cinsiyet olup ortalama yaş 59,5 olarak saptanmıştır. Primer tümör bölgelerine göre dağılıma baktığımızda 42'sini (%48,8) pankreas, 23'ünü (%26,7) mide oluşturmaktadır. Tanı anında hastaların 47'sinde (%54,6) metastaz saptandı. 54 hasta (%62,8) G2, 25 hasta (%29,1) G1 ve 7 hastanın (%8,1) ise G3 NET olduğu kaydedildi. Hastaların 41'i (%47,7) küratif tedavi edildi. Takip sonunda hastaların 33'ü (%38,4) eksitus oldu. İnflamasyon parametrelerinin ortalama değerleri alınarak yapılan analizde Nötrofil lenfosit oranı (NLO), Monosit lenfosit oranı (MLO), Platelet lenfosit oranı (PLO), Sistemik İmmün İnflamasyon İndeksi (SII), LDH/Albumin oranı ve Prognostik nutrisyonel indeks (PNI) değerlerinin sağkalım süresi ile istatiksel olarak anlamlı düzeyde ilişkisi bulunmadı. Pan immün-inflamasyon değerinin (PIV) eşik değerine göre (456,6) yüksek riskli grupta olan hastaların genel sağkalım süreleri düşük riskli hastalara göre istatiksel olarak anlamlı bir şekilde daha düşük bulundu (>456,6 (yüksek risk) ortanca GSK=85,9 ay vs
Özet (Çeviri)
Objective : It was aimed to evaluate the prognostic importance of immune-inflammation-based markers in patients diagnosed with well-differentiated gastroenteropancreatic neuroendocrine tumors. Materials and Methods : Patients who were followed up with the diagnosis of gastroenteropancreatic neuroendocrine tumor in the Medical Oncology outpatient clinic between 2000 and 2022 and had hemogram and biochemistry values before the first treatment date were retrospectively screened. Demographic data, primary tumor site, tumor grade, TNM stages, and hematological and biochemical parameters at the time of diagnosis were recorded. Immuno-inflammation based prognostic markers were calculated using hematological and biochemical parameters. Results : In our study, 42 (48.8%) of 86 patients were female and 44 (51.2%) were male, with a mean age of 59.5 years. When we look at the distribution according to the primary tumor sites, 42 (48.8%) of them were located at pancreas and 23 (26.7%) of them were located at stomach. Metastasis was detected in 47 (54.6%) of the patients at the time of diagnosis. It was recorded that 54 patients (62.8%) were G2, 25 patients (29.1%) were G1 and 7 patients (8.1%) were G3 NET. Forty-one (47.7%) patients were treated curative surgery. At the end of the follow-up, 33 (38.4%) patients died. Analysis performed by taking the mean values of the inflammation parameters, Neutrophil lymphocyte ratio (NLR), Monocyte lymphocyte ratio (MLR), Platelet lymphocyte ratio (PLR), Systemic Immune Inflammation Index (SII), LDH/Albumin ratio and Prognostic nutritional index (PNI) values showed there was no statistically significant relationship with overall survival time. When the threshold value of the pan immune-inflammation value (PIV) accepted as 456.6, the overall survival time of the patients in the high-risk group was found to be statistically significantly lower than those of the low-risk patients (>456.6 (high risk) median OS=85.9 months vs