Obez bireylerde aerobik egzersiz programının aerobik kapasite, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of the aerobic exercise program on aerobic capacity, physical activity level and quality of life in obese individuals
  1. Tez No: 789588
  2. Yazar: GÜLSENA AKDIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Çalışmamız obez bireylerde 12 hafta boyunca çevrimiçi olarak uygulanan aerobik egzersiz programının aerobik kapasite, fiziksel aktivite düzeyi ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Randomize olmayan kontrollü bu çalışma, yaşları 18-65 yıl olan 20 obez olgu üzerinde gerçekleştirilmiştir. İlk görüşme yüz yüze olacak şekilde planlandı. İlk görüşmede kontrol ve müdahale grubundaki tüm gönüllülerin demografik bilgileri alınarak klinik değerlendirme aşamasına geçildi. Egzersiz grubundaki obez bireylere tele rehabilitasyon yoluyla, fizyoterapist yönetiminde haftada 3 gün, günde 30-50 dk submaksimal aerobik egzersiz eğitimi verildi. Egzersiz verilmeyen grupta yer alan obez bireylere egzersiz grubuna yapılan ilk ve son değerlendirmeler yapıldı. Veriler istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study was carried out to examine the effect of a 12-week online aerobic exercise program on aerobic capacity, physical activity level and health-related quality of life in obese individuals. Method: This non-randomized controlled trial was conducted on 20 obese subjects aged 18-65 years. The first meeting was planned to be face-to-face. At the first interview, the demographic information of all volunteers in the control and intervention groups was obtained, and the clinical evaluation stage was started. Obese individuals in the exercise group were given submaximal aerobic exercise training for 30-50 minutes a day, 3 days a week, through telerehabilitation, under the management of a physiotherapist. The first and final evaluations of the exercise group were performed on the obese individuals in the non-exercise group. The data were evaluated statistically.