Aerobik egzersizin aterosklerotik kardiyovasküler hastalığı olan obez hastalarda kinezyofobi, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
Effects of aerobic exercise on kinesophobia, functional capacity and quality of life in obese patients with atherosclerotic cardiovascular disease
  1. Tez No: 916867
  2. Yazar: SELİM OĞUZ
  3. Danışmanlar: UZMAN FATMA GÜL ÜLKÜ DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite, birçok komorbid hastalıkla birliktelik göstermektedir. Kardiyovasküler hastalık (KVH) da obeziteyle birlikte sık görülen komorbid hastalıklardan birisidir. Obezite tedavisinde temel yaklaşım diyet, egzersiz, medikal tedavi, komorbid durumların tedavisi ve cerrahidir. Obezite tedavisinde konservatif yaklaşımlardan olan aerobik egzersiz tedavisi obeziteyle birlikte görülen koroner arter hastalığı (KAH) tedavisinde de önemli bir yer almaktadır. KAH olan hastalarda değiştirilebilir risk faktörleri arasında fiziksel aktivite de yer almaktadır. Ancak hastalarda anjina benzeri semptomlarla ilişkili olarak egzersiz sırasında semptomların tekrarlayabileceği düşüncesiyle kinezyofobi de denilen hareket korkusu oluşmaktadır. Kinezyofobiye bağlı fiziksel aktivite yetersizliği ise obeziteye, obezite ise aterosklerozun şiddetlenmesine ve kardiyovasküler olay insidansının artışına yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı, KAH olan obez bireylerde aerobik egzersiz programının kinezyofobi, fonksiyonel kapasite, antropometrik ölçümler, psikososyal durum, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif randomize kontrollü bir çalışmadır. Çalışmaya perkütan koroner anjiyografi (PKA) sonrası, plak görünümü saptanan ve KAH tanısı alan sınıf 1 ve 2 obez hastalar dahil edildi. Toplamda 58 hasta dahil edilme kriterlerini karşılarken, 20 hastane temelli egzersiz (HTE) grubu, 20 ev temelli egzersiz (ETE) grubu olmak üzere toplam 40 hasta çalışmayı tamamlayabildi. 8 hafta boyunca HTE grubuna haftada 3 gün/150 dakika aerobik egzersiz uygulanırken, ETE grubuna ise haftada 3 gün/150 dakika yürüyüş yaptırıldı. Her iki gruba da direnç, solunum, esneklik ve germe egzersizlerinden oluşan program uygulandı. 0, 8 ve 20. haftalarda, hastalar kinezyofobi için Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile, fonksiyonel kapasite için Kardiyopulmoner Egzersiz Testi (KPET) ve 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ile, fiziksel aktivite düzeyi için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (IPAQ-SF) ile, sağlıkla ilgili yaşam kalitesi için MacNew Kalp Hastalığı Sağlıkla İlgili Yaşam Kalitesi Anketi (MacNew Anketi) ile, psikososyal durum için Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADS) ile ve antropometrik ölçümler için vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi (VKİ), bel çevresi (BÇ), bel kalça oranı (BKO) ve bel boy oranı (BBO) ile değerlendirildi. Bulgular: 0, 8 ve 20. haftalarda yapılan ölçümler sonrası HTE grubunda, TKÖ skoru ve antropometrik ölçümlerde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma yaşandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Obesity is associated with many comorbid diseases. Cardiovascular disease (CVD) is also one of the common comorbid diseases with obesity. The basic approach in obesity treatment is diet, exercise, medical treatment, treatment of comorbid conditions and surgery. Aerobic exercise therapy, which is one of the conservative approaches in obesity treatment, also has an important place in the treatment of coronary artery disease (CAD) seen with obesity. Physical activity is also among the modifiable risk factors in patients with CAD. However, patients develop a fear of movement, also called kinesiophobia, due to the thought that the symptoms may recur during exercise, associated with angina-like symptoms. Inadequate physical activity due to fear of movement leads to obesity, and obesity leads to exacerbation of atherosclerosis and an increase in the incidence of cardiovascular events. The aim of this study is to investigate the effects of an aerobic exercise program on fear of movement, functional capacity, anthropometric measurements, psychosocial status, physical activity level and quality of life in obese individuals with CAD. Materials and Methods: Our study is a prospective randomized controlled trial. Class 1 and 2 obese patients diagnosed with CAD and detected plaque appearance after percutaneous coronary angiography (PCA) were included in the study. A total of 58 patients met the inclusion criteria, and a total of 40 patients were able to complete the study, 20 in the hospital-based exercise (HTE) group and 20 in the home-based exercise (ETE) group. For 8 weeks, the HTE group underwent aerobic exercise 3 days/150 minutes per week, while the ETE group walked 3 days/150 minutes per week. A program consisting of resistance, breathing, flexibility and stretching exercises was applied to both groups. At weeks 0, 8 and 20, patients were assessed for fear of movement with the Tampa Scale of Kinesiophobia (TKS), for functional capacity with the Cardiopulmonary Exercise Test (CPET) and the 6-Minute Walk Test (6MWT), for physical activity level with the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF), for health-related quality of life with the MacNew Heart Disease Health-Related Quality of Life Questionnaire (MacNew questionnaire), for psychosocial status with the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), and for anthropometric measurements of body weight, body mass index (BMI), waist circumference (WC), waist-hip ratio (WHR) and waist-height ratio (WHER). Results: There was a statistically significant decrease in TSK score and anthropometric measurements in the HTE group after measurements at weeks 0, 8 and 20.