Investigating the roles of self-compassion, body image flexibility, and societal appearance influences on body appreciation among adolescents
Ergenlerde öz-şefkat, beden imajı esnekliği ve sosyal dış görünüş etkilerinin beden memnuniyeti üzerindeki rolünün incelenmesi
  1. Tez No: 789603
  2. Yazar: BÜŞRA VURKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI BÜŞRA AKÇABOZAN KAYABOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı öz-şefkat, beden imajı esnekliği, ince ve kaslı bir bedeni içselleştirme ve bedene yönelik sosyokültürel baskı değişkenleri ile birlikte etnik köken, ergenlik dönemleri, beden kitle endeksi ve cinsiyetin beden değerini açıklamadaki rolünü Türkiye'de yaşayan farklı etnik gruplardan ergen bireyler örnekleminde incelemektir. Araştırma 11-19 yaş arası 378 ergen (n=193, %51.1 erkek; n=166, %43.9 kız) ile yapılmıştır (M=15.48, SS= 1.08). Türk öğrenci örneklemi 110 (%29.1) uluslararası öğrenci örneklemi ise 253 (%66.9) kişiden oluşmaktadır. Katılımcılardan Demografik Bilgi Formu, Gençler İçin Öz-Şefkat Ölçeği, Beden Değeri Ölçeği-2, Beden İmajı- Kabul ve Eylem Anketi ve Görünüme Yönelik Sosyokültürel Tutumlar Ölçeği-4'ü yanıtlamaları istenmiştir. Veriler SPSS 26 programı ile hiyerarşik regresyon analizi yapılarak analiz edilmiştir. Beden değerini açıklayan en güçlü yordayıcıların etnik köken ve öz-şefkat değişkenleri olduğu bulunmuştur. Araştırmanın bulgularına göre beden kitle endeksi, cinsiyet, beden imajı esnekliği ve aile baskısının beden değerini anlamlı bir şekilde yordadığı görülmüştür. Sonuçlar literatürdeki araştırmalar doğrultusunda tartışılmış ve ileride yapılacak araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research investigated the prediction of self-compassion, body image flexibility, internalization of the thin and muscular body, and sociocultural pressure towards the body as well as the race, adolescence stages, body mass index, and gender on body appreciation in a sample of adolescents from diverse racial groups living in Turkey. The study was conducted with 378 adolescents (n=193, 51.1% male; n=166, 43.9% female) aged between 11-19 years (M=15.48, SD=1.08). The Turkish student sample comprised 110 (29.1%) adolescents and the international student sample comprised 253 (66.9 %) adolescents. Participants were asked to fill out Demographic Information Form, Self-compassion Scale for Youth, Body Appreciation Scale-2, Body Image Acceptance and Action Questionnaire, and Sociocultural Attitudes Toward Appearance-4. The data was analyzed by conducting hierarchical regression analysis via SPSS 26. Results showed that race and self-compassion were found to be the strongest predictors in explaining body appreciation. Body mass index, gender, body image flexibility, and family pressure significantly predicted body appreciation in adolescents. The results were discussed in line with the literature and suggestions and recommendations were provided for further research.