The relationship between the labour share of income and labour market institutions: A panel data analysis for OECD countries
Emek payı ve işgücü piyasası kurumları arasındaki ilişki: OECD ülkeleri için panel veri analizi
- Tez No: 789602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Fonksiyonel gelir dağılımı ülkeler için uzun yıllardır makroekonomik modeller için en dikkate değer politik konulardan birisidir. Gelirin emek payının sabitliği teorisi, makroekonomide uzun vadeli büyümenin geçerli bir olgusuydu. Ancak gelişmiş, gelişmekte olan, İskandinav, OECD, G7, G20 gibi birçok ülke grubunda 1980'li yılların başından itibaren işgücüne düşen payın düşüş eğiliminde olduğunu söylemek mümkündür. Küreselleşme, teknolojik gelişmeler, işgücü piyasası kurumlarının değişmesi gibi işgücünün gelirdeki payının azalmasına neden olan çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bu çalışmanın odak noktası, sabit etki yöntemi, rastgele etki yöntemi ve önyargı düzeltmeli en küçük kareler kukla değişken yönetimini panel veriler üzerinde uygulayarak OECD ülkeleri için gelirin işgücü payı ile işgücü piyasası kurumları arasındaki ilişkiyi 1990 ve 2021 dönemi boyunca ayrıntılı olarak incelemektir. Bu çalışmada küreselleşme ve teknolojik gelişmelere ilişkin değişkenleri de modele dahil ederek gelirdeki emek payının sendikalaşma, toplu pazarlık, aktif ve pasif işgücü piyasası politikaları, istihdamı koruma mevzuatı, asgari ücret gibi kurumlarla ilişkisi ölçülmektedir. OECD ülkeleri için azalan işgücü payını açıklamada diğer nedenlerin yanı sıra işgücü piyasası kurumlarının etkilerinin de önemli bir faktör olması beklenmektedir. Elde ettiğimiz sonuçlar, işçilerin sermayeye karşı pazarlık gücünü gösteren merkezileşme ve ücret pazarlığının koordinasyonunun emek payı arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Yani, sermaye karşısında pazarlık gücü artan emeğin toplam gelirden aldığı pay da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Functional income distribution is one of the important political issues in macroeconomic models across countries and over years. The theory of constancy of labour share of income was a valid phenomenon of long-run growth in macroeconomics. It is, however, possible to say that the share accrues to labour has been on a downward trend in many groups of countries such as developed, emerging, Scandinavian, OECD, G7, and G20 since the early 1980s. There are various factors that cause the decline in the labour share of income like globalisation, technological developments, and the change in the labour market institutions. The focus of this study is to examine the relationship between the labour share of income and labour market institutions in detail for OECD countries over the period 1990 and 2021 by implementing fixed effect method, random effect method and bias-corrected LSDV on panel data. We attempt to measure the connection of labour share of income with institutions such as unionization, collective bargaining, active and passive labour market policies, employment protection legislation, and minimum wage also by including the variables related to globalisation and technological improvements into the model. It is expected to find the impacts of labour market institutions to be a crucial factor to explain the declining labour share of income for OECD countries in addition to other reasons. Our results demonstrate that there is a significant and positive relationship between labour share of income and centralisation, and coordination of wage bargaining that strengthens the bargaining power of employees against capital. That is, the more power in bargaining power of employees against capital owners, the more share of generated income accrues to the labour.