Estimation of lightweight expanded clay aggregate concrete's compressive strength by using meta-analysis
Genleştirilmiş kil agregalı hafif betonun meta-analiz yöntemi ile basınç dayanımı tahmini
  1. Tez No: 789605
  2. Yazar: İLBÜKE USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZGÜR YAMAN, DOÇ. DR. CAN BARAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Beton yoğunluğunu azaltmanın etkili yöntemlerinden biri betonda hafif agregaların kullanılmasıdır.Genleştirilmiş kil agregası (GKA), diğer hafif agregalar ile karşılaştırıldığında basınç dayanımı yüksek olması sebebiyle tercih edilmektedir. Mevcut çalışma, meta-analiz yoluyla hafif GKA'lı betonun 28 günlük basınç dayanımını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Meta-analiz kapsamında literatürden 140'tan fazla veri noktası derlenmiş ve analiz edilmiştir. GKA miktarı, bağlayıcı miktarı, mineral katkı miktarı ve türü, 28 günlük basınç dayanımı gibi farklı parametreler arasındaki korelasyonların ayrıntılı istatistiksel analizi varyans analizi (ANOVA) ve regresyon analizi kullanılarak gösterilmiştir. Regresyon analizine dayalı olarak, 28 günlük basınç dayanımı ile değerlendirilen bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi tahmin etmek için bir denklem türetilmiştir. Meta-analiz yöntemiyle türetildiği için birbirinden bağımsız yürütülen 15 farklı çalışmayı içermektedir. Bu bütünleşik etki sebebiyle elde edilen denklem, bireysel çalışmalara göre istatistiksel olarak daha güçlüdür. Analizlerin sonucunda GKA, su ve çimento miktarının basınç dayanımına olan etkisinin, silis dumanı ve uçucu kül miktarından daha çok olduğu sonucuna varılmıştır. Regresyon analizine bağlı olarak elde edilen denklemden elde edilen tahminlerin, basınç dayanımı test sonuçlarına göre doğruluğunu değerlendirmek için 13 farklı karışım hazırlanmış ve test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most effective methods of reducing the density of concrete is the incorporation of lightweight aggregates. Lightweight expanded clay aggregate (LECA) is preferred in lightweight concrete production due to its high compressive strength when compared to other lightweight aggregates. The study aims to assess the compressive strength of LECA incorporated lightweight concrete through meta-analysis. Within the scope of the study, more than 140 data points are compiled through literature and analyzed to conduct the meta-analysis of LECA incorporated lightweight concrete properties. Detailed statistical analysis procedures such as ANOVA and regression analysis are used to investigate the relations between the amount of LECA, w/c ratio, amount and type of binder, and the compressive strength and density of lightweight concrete. An equation is derived to estimate the relationship between the 28-day compressive strength and the evaluated variables based on the regression analysis. It includes 15 different studies conducted independently, as the equation is derived by using the meta-analysis. It is statistically more robust than single studies conducted independently from each other due to the combined effect. Results indicate that the effect of LECA, water, and cement on the 28-day compressive strength is more than the amount of fly ash and silica fume. Moreover, 13 different mixtures are prepared to evaluate the accuracy of the estimations according to the compressive strength test results. Estimations and compressive strength test results are compared to determine the accuracy of the derived equation.