Developing intercultural communicative competence (ICC) based curriculum for tourism guidance departments
Turizm rehberliği bölümleri için kültürlerarası iletişimsel edinç (KİE) tabanlı müfredat geliştirme
  1. Tez No: 789606
  2. Yazar: MİRAY VAROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL FIRAT ALTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Kültürlerarası iletişim yeterliliği, farklı kültürlerden insanlarla ortak bir dil yani İngilizce kullanarak etkileşim kurma becerisini ifade eder. Kültürlerarası elementler kültürlerarası iletişim yetkinliği (ICC) kazandırmak için İngilizce derslerine dâhil edilmektedir. Ancak, Mesleki İngilizce gibi Özel Amaçlar için İngilizce (ESP) derslerinin müfredatına uluslararası iletişimsel yeterliliğinin çeşitli nedenlerle entegre edilmediği görülmektedir. Bu nedenler arasında ilgili mesleğe özel olarak hazırlanmış bir ESP müfredatının olmaması, öğretim elemanlarının konu alanı veya dil öğretimi pedagojisi gibi bilgi ve beceri eksiklikleri ile ICC içeren öğretim materyallerinin eksikliği sayılabilir. Öte yandan, turist rehberliği gibi meslekler, diğer alanlara kıyasla ICC'nin daha fazla vurgulanması gerekir çünkü turist rehberleri işleri gereği sıklıkla kültürlerarası etkileşimlerde bulunmak zorundadır. Ancak, buna rağmen turist rehberliği programları ESP derslerinde ICC yeterince vurgulanmamaktadır. Bu nedenle, bu çalışmanın temel amacı, Sinop Üniversitesi turizm rehberliği mesleki İngilizce (ESP) dersleri için ICC'yi temel alan bir müfredat geliştirmektir. Bu amaca ulaşmak için araştırma yaklaşımı olarak karma yöntem benimsenmiştir. ICC anketi, öğrenciler ve öğretim elemanları ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler ve son olarak doküman analizi yöntemiyle toplanan veriler müfredatın geliştirilmesi sürecinde kullanılmıştır. Pilot uygulama aşamasından elde edilen bulgular, önerilen müfredatın hedef grup için uygun olduğu ve Mesleki İngilizce derslerinde kültürlerarası iletişim becerilerinin kazandırılmasında fayda sağlayabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Intercultural communicative competence refers to the ability to interact with people from different cultures using a common language, in this case English. Culture has been incorporated in EFL courses to develop intercultural competence among L2 speakers of English. However, in ESP courses the integration of intercultural communicative competence is neglected due to various reasons. Among these reasons, the lack of a course curriculum specifically developed for the related profession, instructors' lack of knowledge and skills in subject area or language teaching pedagogy and lack of instructional materials that incorporate ICC could be listed. On the other hand, professions such as tourist guiding requires ICC more than other fields because tourist guides are constantly are subject to intercultural encounters. But, it is one of the fields where ICC is not emphasized sufficiently. Therefore, the main purpose of this study is to develop an ICC-based ESP course curriculum for tourist guiding bachelor's degree program students at Sinop University in Türkiye. To achieve this goal, a mixed-method approach was adopted as a research approach. Data were collected through ICC questionnaire, semi structured interviews with students and instructors, and a document analysis during the needs assessment stage. The findings obtained from piloting phase yielded the conclusion that the suggested course curriculum is appropriate for the target learners and it can benefit the development of ICC in ESP courses.