Physical and mechanical properties of lightweight expanded clay aggregate concrete
Genleştirilmiş kil agregalı hafif betonun fiziksel ve mekanik özellikleri
- Tez No: 790479
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZGÜR YAMAN, DOÇ. DR. CAN BARAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Genleştirilmiş kil agregası, kilden üretilen yapay bir agrega türüdür ve normal ağırlıklı agregalardan daha hafif olmasını sağlayan gözenekli bir yapıya sahiptir. Betonda kullanıldığında bu gözenekli yapı, betonun fiziksel ve mekanik özelliklerinde belirleyicidir. Yoğunluk, su emme kapasitesi, gözeneklilik, basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı ve elastisite modülü gibi fiziksel ve mekanik özellikler üzerinde kapsamlı bir deneysel çalışma yapılmıştır. Bu kapsamda 13 farklı karışım tasarlanmış ve istenilen testler için 234 adet numune üretilmiştir. Karışımların nemli yoğunlukları 1559 – 1980 kg/m3 arasında değişmiştir. Literatürde bulunan çalışmaların büyük çoğunluğunun aksine, bu deneysel çalışma, nem durumunun mekanik özellikler üzerindeki etkilerini de araştırmış, böylece nemli ve fırında kurutulmuş durumdaki numuneler için basınç dayanımı ve elastisite modülü testleri gerçekleştirilmiştir. Nemin betonun basınç dayanımını azalttığı fakat elastisite modülünü arttırdığı gözlenmiştir. Karışımların kuru basınç dayanımları ortalama olarak nemli basınç dayanımlarından %9 daha yüksek bulunmuştur. Nemli durumdan kuru duruma statik elastikiyet modülündeki azalma ortalama %26 olarak bulunmuştur. Çalışma ayrıca, yaygın olarak kabul görmüş bazı kodların, elastisite modülü tahmin modellerini değerlendirmektedir. Daha sonra, genleştirilmiş hafif agregalı betonların elastisite modülünün tahmininde kullanılabilecek yeni bir model önerilmiştir. Önerilen bu model, literatürde benzer parametleri çalışmış deneysel araştırmaların çıktıları ile test edilmiş ve tahmin sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Expanded clay aggregate is an artificial type of aggregate manufactured from clay, and it has a porous nature, making it lighter than normal weight aggregates. When used in concrete, this porous nature is decisive in the physical and mechanical properties of concrete. A comprehensive experimental study was carried out on physical and mechanical properties like density, absorption capacity, porosity, compressive strength, splitting tensile strength, and modulus of elasticity. In this context, 13 different mixtures were designed, and 234 specimens were produced for the desired tests. The wet density of the mixtures varied between 1559 – 1980 kg/m3. Specimens were much lighter than normal aggregate concrete but still met the structural needs. Unlike the vast majority of studies found in literature, this experimental study also investigated the effects of moisture state on the mechanical properties, thus the compressive strength and the modulus of elasticity tests were conducted for specimens in moist and oven-dry states. It was observed that moisture reduced the compressive strength of concrete but increased its modulus of elasticity. The dry compressive strengths of mixtures were found to be 9% higher than moist compressive strength on average. The reduction in static modulus of elasticities from moist to dry state was found to be 26% on average. The study also includes an evaluation of modulus of elasticity prediction models from widely accepted codes. Moreover, a new model was proposed in estimating the dry and moist modulus of elasticity of expanded lightweight aggregate concretes by using the dry and moist density and compressive strength. The proposed model's accuracy was also assessed using the data from experimental studies found in the literature conducted on relevant topics.