Sıkı geçme bağlantılarında çentik etkisinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of the notch effect in interference fit connections
  1. Tez No: 789609
  2. Yazar: NAZLI AŞKIN ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN KOVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Makine elemanlarında, mil-göbek bağlantılarından bir tanesi sıkı geçme bağlantılarıdır. Sıkı geçme bağlantıları, yatak burçlarında, volanlarda, rulmanlarda, millere takılan pompa çarklarında, valf yuvalarında, dişli-mil bağlantıları gibi çeşitli mühendislik uygulamalarında tercih edilmektedir. Çentik etkisi, bağlantı elemanlarında önemli bir problemdir. Çünkü bağlantının dayanımını azaltmaktadır. Bu sebeple, çentikler parçada bulunan hasar olarak da nitelendirilebilirler. Sıkı geçme bağlantılarında, mil ve göbeğin temas ettiği yüzeylerde, göbek kenarlarında çentik etkisi bulunmaktadır. Bu çalışmada, sıkı geçme bağlantılarında çentik etkisinin sayısal olarak incelenmesi üzerinde çalışılmıştır. Yapılan çalışmalar incelendiğinde, sıkı geçme bağlantılarında deneysel, analitik ve sayısal incelemelerin yapıldığı görülmektedir. Fakat tez konusuna yönelik doğrudan yapılmış olan bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışma kapsamında, mil-göbek bağlantısının modellemesi ve sayısal çözümlemesi ANSYS Student 2022 ile gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları elde edildikten sonra, çentik etkisi faktörü hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda, tasarımcılar sıkı geçme bağlantılarında belirtilen çaplar için hazırlanan tablolarda teorik gerilme yığılması faktörünü ve çentik etkisi faktörünü bulabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
One of the shaft - hub connections used in the machines is interference fitting connections. Interference fitting connections are preferred in various engineering applications such as plain bearing bushes, flywheels, roller bearings, pump impellers attached to shafts, valve seats, gear-shaft connections.The notch effect is a major problem in connection elements. Because it reduces the strength of the connection. There is a notch effect in interference fitting connections, on the surfaces where the shaft and the hub come into contact, on the edges of the hub. In this study, the numerical investigation of the notch effect in interference fitting connections was studied. When the literature are reviewed, it is seen that experimental, analytical and numerical studies have been carried out on interference fitting connections. However, no study has been found directly on the thesis topic. In the scope of the study, modelling and numerical analysis of the shaft-hub connection were performed with ANSYS Student 2022. After the analysis results were obtained, the notch effect factor was calculated. As a result of the study, designers will be able to find the theoretical stress concentration factor and the notch effect factor in the tables prepared for the diameters specified in the interference fit connections.