An evaluation of space syntax methods in archaeological context: Case of miletus
Mekan dizimsel analiz yöntemlerinin arkeoloji alanında kullanılmasına dair bir değerlendirme: Milet
- Tez No: 789626
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ BURCU ERCİYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Milet şehir planı, 19 Yüzyılın sonunda yapılmış olan ilk kazılardan günümüze kadar çeşitli araştırmalara konu olmuştur. 90'lardan bu yana yapılan jeofizik çalışmaları, Milet sokak ağının daha doğru ve hassas bir şekilde tanımlanmasına ve toprak altında olması nedeniyle henüz tespit edilememiş kalıntıların ve sokak ağının anlaşılmasına yardımcı olmuştur. Bu tezde, mekan dizim araştırmaları ile geliştirilmiş aksiyal ve segment analizi araçları, Milet'teki Roma sokak ağı için erişim ve hareket örüntülerini değerlendirmek ve yorumlamak amacıyla kullanılmaktadır. Analiz için, Roma dönemi Milet sokak ağı -şehir planının mekansal/uzamsal düzeni- jeofizik çalışmaları, ve kazı raporlarını da içeren güncel yayınlar ve araştırmalar kullanılarak düzenlenmiş ve mekan dizimsel analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir. Bu tez Roma dönemi Milet sokak ağının mekan dizimsel analiz yöntemleri bağlamındaki potansiyelini ortaya koymayı, Milet için erişilebilirlik ve hareket örüntülerinin anlaşılması ve yorumlanmasını ve Milet şehir planı örneği üzerinde mekan dizimsel analiz metodlarının sınırlandırıcı faktörlerini göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Miletus street network has been subject to studies since the initial excavations that took place in the late 19th century. In light of recent geophysical research since the 90s, the street network has been defined more accurately to allow further research on the urban layout and helped uncover structures that are not visible to the naked eye. This thesis uses axial and segment analysis tools to analyze the Roman street network of Miletus to examine access and movement patterns to evaluate space syntax methods on the case of Miletus. For the analysis, the Roman street network - spatial arrangement of urban space- of Miletus is extracted using recently published research primarily including geophysical studies, archaeological surveys, and excavation data. This study aims to evaluate the potential of space syntax methods on the Roman network of Miletus as a case study. A secondary aim can be defined as understanding the accessibility and movement patterns of Roman Miletus street network and demonstrating the possible limitations of Space Syntax methods on Miletus case.