The women of the suburb: Everyday Life and resistance in Arlington Park, Recipe for a Perfect Wife and The Secret Intensity of Everyday Life
Banliyönün kadınları: Arlington Park, Recipe for a Perfect Wife ve The Secret Intensity of Everyday Life isimli romanlarda gündelik hayat ve direniş
  1. Tez No: 789628
  2. Yazar: GÖZDE HAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN TURNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Gündelik hayat kavramı gündelik hayat sosyologları tarafından yaratıcı bir enerjiyle yeniden canlandırılmıştır. Aynı zamanda, bu kavram güç ilişkileri, sömürü ve baskı gibi olguları gündelik hayat pratikleri içerisinde konumlandırmak adına çalışılmıştır. Gündelik hayat pratikleri öznelliğin yerleştiği bir alan olarak incelenmiş, bu yüzden, gündelik hayat çalışmaları, gündelik hayat kavramını diyalektik bir biçimde ele almıştır. Bu bağlamda, gündelik hayat yabancılaşma ve özgürleşme gibi insan hallerini aynı anda öne çıkarabilmektedir. Bu yüzden, gündelik hayat kavramını dönüştürücü ve baskıcı bir dinamizmle donatmak direniş için bir alan ortaya çıkartmıştır. Bu analizlerden yola çıkarak, bu tez banliyö ve ev mekanlarında konumlanan ev kadınlarının gündelik direniş taktiklerine odaklanarak gündelik hayat kavramının diyalektik özelliğini göstermeyi amaçlar. Aynı zamanda, ev işinin ev kadınları için bir direniş alanı yaratma rolüne odaklanır. Birincil kaynaklar olan Arlington Park (Cusk, 2006), Recipe for a Perfect Wife (2019, Brown) ve The Secret Intensity of Everyday Life (Nicholson, 2009) isimli romanlar gündelik hayat ve direnişin ifadelendirilmesinin yazınsal çerçevesini oluşturur. Henri Lefebvre'nin diyalektik gündelik hayat, Michel de Certeau'nun gündelik direniş, Agnes Heller'in gündelik hayatı insallaştırma ve Rita Felski'nin kadınsallaştırılmış gündelik hayat eleştirisi teorilerinden faydalanarak, bu tez gündelik hayatı, özgünlüğün inşa edilebileceği yaratıcı bir alan olarak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Everyday life has been regenerated with creative energy by the sociologists of everyday life. Also, it has been studied to situate the power relations, exploitation and oppression within everyday life practices. It has been scrutinized as a site where agency is established; therefore, everyday life studies have posited everyday in a dialectical manner. In this framework, the dialectical quality of everyday can highlight the human situation of alienation and emancipation at the same time. Therefore, embellishment of everyday with transformative and oppressive dynamism has opened up a space for resistance. Setting out from these analyses, this dissertation aims to elucidate the dialectical quality of everyday life by elaborating upon the everyday resistance tactics of the housewives in the spaces of suburb and home. Bearing this in mind, it focuses on the role of domestic labor in creating an area of resistance for women. The primary sources, Arlington Park (Cusk, 2006), Recipe for a Perfect Wife (2019, Brown) and The Secret Intensity of Everyday Life (Nicholson, 2009) set the narrative frame for the employment of everyday life and resistance. Drawing on Henri Lefebvre's dialectical theorization of everyday, Michel de Certeau's conceptualization of everyday resistance, Agnes Heller's humanization of the notion in addition to Rita Felski's criticism of feminized everyday, this dissertation proposes everyday life as a space where agency can be built.