Van il merkezinde 15-49 yaş grubu kadınların sağlık ocağı hizmetleri hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının saptanması
Investment of the intrest, attitude and knowledge of 15-49 aged women to health centers in the centre of Van
  1. Tez No: 44439
  2. Yazar: NİHAL CENGİZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVZAT AKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
43 5. ÖZET Toplumumuzda risk grubu olarak bilinen 15-49 yaş grubu kadınların sağlık hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanması beklenmektedir. Van il merkezindeki kadınların büyük bir bölümünün sosyal güvencesi yoktur. Hastanalerden yığılım oldukça fazladır, buna rağmen kadınların en kolay sağlık hizmeti alabilecekleri Sağlık Ocaklarından yeterince istifade edemedikleri dikkati çekmektedir. Araştırmamız Van il merkezinde 15-49 yaş grubu kadınların Sağlık Ocağı hizmetleri hakkındaki bilgi tutum ve davranışlarını saptamak için yapılan tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. 15-49 yaş grubu 49-500 kadın arasından tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 370 kadma 35 sorudan oluşan anket formunun sahada uygulanması ile gerçekleşmiştir. Bulgularımıza göre kadınlar Sağlık Ocaklarında verilen hizmetlerden yeterince haberdar değillerdir ve hizmetlerden yeterice istifade edememektedirler. Kadınların %27.6'sı şimdiye kadar hiç Sağlık Ocağına gitmemiş, %39.7'sini ebeler hiç ziyaret etmemişlerdir. Sağlık ocaklarını en çok aşılama için kullanmaktadırlar. Ebe ziyaretleri yeterli olmamakla birlikte Sağlık Ocaklarında verilen aşılama, çocuk bakım ve beslenmesi ve A.P hizmetlerinden yararlanmayı etkilemektedir. Birinci basamak sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi için ebe ve hemşirelik hizmetlerinin desteklenmesi ve düzenlenmesi gerekmektedir. Göçler nedeni ile son iki yılda il merkezi nüfusunun çok arttığından dolayı Van adeta afet bölgesi haline gelmiştir. Kenar mahalleler acilen sağlık hizmetleri, sosyal ve ekonomik yardımlarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
44 6. SUMMARY INVESTMENT OF THE INTREST, ATTITUDE AND KNOWLEDGE OF 15-49 AGED WOMEN TO HEALTH CENTERS IN THE CENTRE OF VAN The 15-49 aged women, who are known to be arise group, are expected to receive proper help service, most of the women who live in the citycentre of Van. Dont have health security. Hospitals are very crowded, on the other hand, people are not altendiy to the Health Centers where they can get help easily health service more easily. This study comprise the 15-49 aged women. Who live in the center of Van; their interest and cittitude to the Health Centers have been investigated. 370 women have been selected by radomized sampling among. 49.500 women aged 15-49, and an inguincy for us consisting of 35 questions have been filled. According to our results, these women are not awore of the health services and do not get enough help from these center Health Centers 276 % of the women never attended to a Health Center, and 39,7 % were not visited by midwifes. The attended to Health Centers mostly for immunization. To develop first step health old, midwife and nursery service should be supported. Because of the rapid increase of the city population, Van become almost o piace of desoster. The suburb should be supported by health services by social and echonomical aids.