Futbolcularda submaksimal koşu testi sırasında gps üniteleriyle nöromüsküler yorgunluğun belirlenmesi
Determination of neuromuscular fatigue with gps units during the submaximal run test in football players
  1. Tez No: 789629
  2. Yazar: ZEKİ AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı, futbolcuların nöromüsküler yorgunluğunu (NMY) ölçmek için kullanılan submaksimal koşu testi (SKT) ve aktif dinamik sıçrama (ADS) testi parametrelerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya 20 erkek futbolcu (yaş: 18,65 ± 0,48; boy: 177,7 ± 3,51; kilo: 65,85 ± 7,32) gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar maçtan 24 saat önce, maçtan 24 saat sonra ve maçtan 48 saat sonra SKT ve ADS testleri gerçekleştirdiler. Bu üç zamandaki NMY ölçümlerindeki farklılıklar, tekrarlanan ölçümler varyans analizi (ANOVA) ile analiz edildi. Tüm NMY ölçüm değerleri ile müsabakalar esnasındaki fiziksel talepler arasındaki ilişkilerde incelendi. Tüm NMY ölçümlerinin güvenilirliği, varyasyon katsayısı (VK) %'si, standart ölçüm hatası (SÖH) ve minimum tespit edilebilir değişim (MTD) analizine dayalı olarak incelenmiştir. ADS yüksekliği (cm) ile ilgili olarak maç öncesi 24 saat, maç sonrası 24 saat ve maç sonrası 48 saat ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar vardı; (F= 16.995; p=
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare the parameters of a submaximal run test (SRT) and countermovement jump (CMJ) test, which are used to measure the neuromuscular fatigue (NMF) of soccer players. Twenty male soccer players (age: 18,65 ± 0.48; height: 177.7 ± 3.51; weight: 65.85 ± 7.32) volunteered to participated in the study. Participants performed SRT and CMJ tests 24 h pre-game, 24 h post-game and 48 h post-game. The differences in NMF measurements at these three times were analyzed by repeated measures analysis of variance (ANOVA). The relationships between all NMF measurement values and physical demands during the competitions were examined. The reliability of all NMF measurements was examined based on the coefficient of variation (CV) %, standard error measurement (SEM) and minimum detectable change (MDC) analysis. There were statistically significant differences between 24 h pre-game, 24 h post-game and 48 h post-game measurements regarding CMJ height (cm); (F= 16.995; p=