The perception of urban migration among post 1970's generations of alevi women in Gülsuyu, İstanbul
İstanbul Gülsuyu'ndaki alevi kadınların 1970 sonrası nesillerinde kentsel göç algısı
  1. Tez No: 910598
  2. Yazar: ELİFCAN TEMUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YARDIMCI YALÇINTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Köyden kente göç, 1970'ler sonrası sosyo-kültürel manzarayı derinden şekillendiren bir güç olarak, hem zorluklar hem de fırsatlar sunmuştur. Bu tez, 1970'ler sonrası İstanbul, Gülsuyu'na göç eden Alevi kadınların deneyimlerini ve perspektiflerini incelemektedir. 1970'ler, Türkiye'nin sosyo-ekonomik manzarasında önemli bir değişim noktası olmuş, hızlı kentleşme ve iç göç yaşanmıştır. Gülsuyu, daha önce yakın ilişkilerle örülü, sakin bir banliyö iken, İstanbul'un daha geniş yansıması haline geldi. Yeni göçmenler arasında dikkat çeken Alevi kadınlar, dönüşen kentsel çevrede dini ve kültürel kimliklerini koruma mücadelesi vermektedir. Sünni İslam'dan farklı olan Alevilik, toplumsal ritüeller, eşitlik ve İslami prensiplerin manevi yorumuna vurgu yapar. Alevi kadınların Gülsuyu gibi kentsel alanlara göçü, bu gelenekleri sürdürmekte zorluklar getirmiştir. Deneyimleri, geleneksel cinsiyet rollerinin ve değişen toplumsal beklentilerin etkileşimini yansıtır. Araştırma, bu kadınların aile, topluluk ve kent yaşamını nasıl dengelediklerine odaklanmaktadır. Bu çalışma, Alevi kadınların anlatılarını ortaya çıkarmayı, göçün dini ve kültürel pratikleri üzerindeki etkisini incelemeyi ve kent bağlamında rollerini anlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban migration has profoundly shaped the socio-cultural landscape post-1970s, offering both challenges and opportunities. This thesis explores the experiences of Alevi women who migrated to Gülsuyu, Istanbul after the 1970s. The decade marked a significant shift in Türkiye's socio-economic landscape, with rapid urbanization and migration. Gülsuyu, previously a close-knit, tranquil suburb, became a reflection of Istanbul's broader changes. Among the new migrants, Alevi women stood out, striving to maintain their religious and cultural identities amidst a transforming urban environment. Alevism, distinct from Sunni Islam, emphasizes community rituals, egalitarianism and a spiritual interpretation of Islamic principles. The migration of Alevi women to urban areas like Gülsuyu brought challenges in preserving these traditions. Their experiences reflect the interplay between traditional gender roles and evolving societal expectations. The research focuses on how these women balance family, community and urban life, highlighting resilience and community support. This study aims to uncover Alevi women's narratives, examine the impact of migration on their religious and cultural practices and understand their roles in the urban context.