Orta yaş kadınlarda kardiyo tenis antrenmanlarının kilo verme üzerine etkisi
The effect of playing cardio tennis training on weight loss in middle-aged women
- Tez No: 789631
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, 8 haftalık kardiyo tenis antrenmanlarının orta yaş kadınlardaki kilo verme üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 49 orta yaş kadın, gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada orta yaş kadınlar, üç ayrı gruba randomize bir şekilde ayrılmıştır. 1. Grup 16 kişiden oluşmaktadır ve kardiyo tenis antrenmanları uygulamıştır. 2. Grup ise 17 kişidir ve aerobik antrenmanları(yürüyüş) uygulamıştır. 3. Grup ise hareketsiz gruptur, 16 kişiden oluşmaktadır ve herhangi bir egzersiz planı uygulamamıştır. Çalışma 8 haftada tamamlanmıştır. Herhangi bir beslenme(diyet) programı uygulanmamıştır. Orta yaş kadınlara tüm testler ve kan ölçümleri, ilk olarak çalışmalara başlamadan 3 gün önce yapılmıştır. İkinci kan ölçümleri ise 8 haftalık çalışma bittikten 3 gün sonra yapılmıştır. Çalışma Helsinki Bildirgesi prensiplerine uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Bioelektrik İmpedans Analizi kullanılmıştır. Bu analizle vücut yağ ve kas ölçümleri, katılımcıların antrenmanlar sonucu kilo ve yağ kaybını değerlendirmek için kullanılmıştır. Katılımcıların vücut kompozisyonlarının belirlenmesi için mezura yardımıyla vücut ölçüleri (bel, kalça çevresi) alınmıştır. El kavrama Kuvvetini Ölçme (Hand Grip Dinamometre) ve Otur-Eriş (esneklik) ölçümleri alınmıştır. Verilerin analizinde ortalama ve standart sapma hesaplamasında tanımlayıcı istatistik yöntemi kullanılmıştır. Verilerin gruplar arası farklılıkları belirlemek için İki Yönlü Anova testi kullanılmıştır. Bu çalışmada, yetişkin bayanlarda tenis egzersizlerinin kardiyovasküler uygulamalarının sağlık parametreleri üzerinde olumlu etkileri olduğu, ayrıca esneklik gelişim, antrepomik ölçümlerde değişikler görülmüştür. Bulgularımız ışığında kardiyo tenis uygulamalarıyla daha sağlıklı, kan parametrelerinin olumlu ilerlediği ve vücut kompozisyonunun olumlu yönde geliştiğini söyleyebiliriz. Sekiz haftalık çalışma sonucunda deneklerin fiziksel verimlilik (kardiovasküler verimlilik) değerleri arasında anlamlı farklar ortaya çıkmıştır. Bu fark, ön testten son teste artışı yönündedir. Aynı zamanda deneklerin toparlanma kalp atım sayılarında da anlamlı bir fark ortaya çıkmış ve deneklerin toparlanmayı daha düşük kalp atımıyla gerçekleştirdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of 8-week cardio tennis training on weight loss in middle-aged women. 49 middle-aged women participated in the study voluntarily. In the study, middle-aged women were randomly divided into three separate groups. Fisrt group consists of 16 people and applied cardio tennis training. The second group consisted of 17 people and applied aerobic training (walking). The third group is the sedentary group, consisting of 16 people and did not apply any exercise plan. The study was completed in 8 weeks. No nutrition (diet) program was applied. All tests and blood measurements of middle-aged women were first performed 3 days before starting the studies. Second blood measurements were made 3 days after the end of the 8-week study. The study was carried out in accordance with the principles of the Declaration of Helsinki. Bioelectrical Impedance Analysis was used in the study. With this analysis, body fat and muscle measurements were used to evaluate the weight and fat loss of the participants as a result of training. In order to determine the body composition of the participants, body measurements (waist, hip circumference) were taken with the help of a tape measure. Measuring Hand Grip Strength (Hand Grip Dynamometer) and Sit-Reach (flexibility) measurements were taken. Descriptive statistics method was used to calculate the mean and standard deviation in the analysis of the data. Two-Way Anova test was used to determine the differences between groups of data. In this study, it was observed that cardiovascular applications of tennis exercises had positive effects on health parameters in adult women, as well as changes in flexibility development and antrepomic measurements. In the light of our findings, we can say that cardio tennis practices are healthier, blood parameters progress positively and body composition develops positively. As a result of the eight-week study, significant differences emerged between the physical efficiency (cardiovascular efficiency) values of the subjects. This difference is in the direction of increase from pretest to posttest. At the same time, there was a significant difference in the recovery heart rate of the subjects, and it was observed that the subjects performed the recovery with a lower heart rate.