Titanyum yüzeylerde farklı dekontaminasyon yöntemlerinin etkilerinin araştırılması
TİTANYUM YÜZEYLERDE FARKLI DEKONTAMİNASYON YÖNTEMLERİNİN
- Tez No: 789643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÇİFCİBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmanın amaçları: 1. Kumlanmış ve asitle aşındırılmış titanyum (SLA) yüzeylerde diyot lazer, titanyum (Ti) fırça ve Ti küret yardımı ile tek başına ve H2O2 ve CHX ajanlarını ayrı ayrı uygulayarak tedavi etmek, 2. Kullanılan bu dekontaminasyon tekniklerinin implant yüzey topografisindeki ve yüzeylerdeki ıslanabilirliğinin değişimini araştırmaktır. Çalışmamızda 1 mm kalınlık ve 10 mm çapa sahip 50 adet Grade 4 Ti disk kullanılmıştır. Her grup için beş disk kullanılmış ve dokuz farklı deney grubu oluşturulmuştur. Disklere diyot lazer, Ti fırça ve Ti küret tedavileri tek başına ve %3 H2O2 solüsyonu veya %0,2 CHX solüsyonları ayrı ayrı her bir gruba uygulanmıştır. Daha sonra, SEM görüntüleme (topografi), optik profilometre (Ra, Rq, Rt) ve temas açısı analizi (hidrofiliklik) yoluyla yüzey özellikleri araştırılmıştır. Ti küret ve Ti fırça ile tedavi edildiğinde SEM bulgularına göre geniş düz ve çizik alanlar gözlenmiştir. Diyot lazer için, SEM görüntüleri belirli alanlarda erime göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims: 1. To perform diode laser, titanium (Ti) brush, and Ti curette treatment on sandblasted and acid-etched Ti (SLA) surfaces, with/without H2O2 and CHX, 2. To investigate the influence of decontamination techniques on implant surface topography and hydrophilicity. This study used 50 Grade 4 Ti discs of 10 mm diameter and 1 mm thickness. Five discs were used for each group, and nine different experimental groups were formed. Diode laser, Ti brush, and Ti curette treatments were performed on the discs, with/without treatment with 3% H2O2 solution or 0.2% CHX. Next, surface characteristics were investigated via SEM imaging (topography), optical profilometry (Ra, Rq, Rt), and water contact angle analysis (hydrophilicity). SEM findings revealed large flat and scratched areas when treated with Ti curette and Ti brush. For diode laser, SEM images showed melting in specific areas.