Etmoid sinüs volümünün kronik rinosinüzite ve etmoid çatı derinliğine olan etkisinin paranazal bilgisayarlı tomografide incelenmesi
Investigation of the effect of etmoid sinus volume on chronic rhinosinusity and etmoid roof DEPTH in paranasal computerized tomography
  1. Tez No: 789655
  2. Yazar: ENVER SORKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT MEHMET CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ: Etmoid sinüslerin hacminin kronik rinosinüzit ve etmoid çatı derinliği ile olan ilişkisine yönelik literatürde kısıtlı sayıda çalışma mevcuttur. Etmoid sinüs anatomisinin karmaşıklığı ve ölçüm yöntemlerinin standardize olmaması hacim ölçümlerini zorlaştırmaktadır. Çalışmamızda etmoid sinüs hacimleri hakkında referans sunmayı, etmoid sinüs hacmi ile kronik rinosinüzit ve etmoid çatı derinliğinin ilişkisini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Bölümü'nde 2022 yılı içerisinde çekilmiş paranazal BT'ler retrospektif olarak analiz edilmiştir. Çalışma grupları, KRS (nazal polipli ve nazal polipsiz) (grup A) ve sağlıklı kontrol grubu (grup B) şeklinde oluşturulmuştur. Her iki grup için de kriterlere uyan 100'er adet paranazal BT görüntüsü elde edilerek taranmıştır. Hastaların klinik ve muayene bilgileri hastane sisteminden retrospektif olarak elde edilmiştir. Her iki grup arasındaki etmoid sinüs volüm farkı, cinsiyetler arasındaki etmoid sinüs volüm farkı, nazal polip grade'inin etmoid sinüs volümüne etkisi, Keros sınıflamasıyla değerlendirilen etmoid çatı derinliğinin etmoid sinüs volümüyle olan ilişkisi değerlendirilmiştir. BULGULAR: KRS(nazal polipli ve nazal polipsiz) grubunun etmoid sinüs ortalama volümü 9,64±1,91; kontrol grubunun ortalama volüm değeri 7,41±1.73 saptanmış olup; KRS(nazal polipli ve nazal polipsiz) grubunun ortalama volüm değeri, kontrol grubunun ortalama volüm değerinden istatiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
AIM: There are limited studies in the literature on the relationship between the volume of the ethmoid sinuses and the depth of the ethmoid roof and chronic rhinosinusitis. The complexity of the ethmoid sinus anatomy and the lack of standardization of measurement methods make volume measurements difficult. In our study, we aimed to provide a reference about ethmoid sinus volumes and to investigate the relationship between ethmoid sinus volume and chronic rhinosinusitis (CRS) and ethmoid roof depth. MATERIALS AND METHODS: Paranasal CT scans taken in 2022 at Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital, Radiology Department were analyzed retrospectively. Study groups were formed as CRS (with and without nasal polyps) (group A) and healthy control group (group B). For both groups, 100 paranasal CT images matching the criteria were obtained and scanned. The clinical and examination information of the patients were obtained retrospectively from the hospital system. The ethmoid sinus volume difference between the two groups, the ethmoid sinus volume difference between the sexes, the effect of nasal polyp grade on the ethmoid sinus volume, and the relationship between the ethmoid roof depth, which is evaluated by the Keros classification, and the ethmoid sinus volume were evaluated. RESULTS: The mean ethmoid sinus volume of the CRS (with and without nasal polyps) group was 9.64±1.91; mean volume value of the control group was 7.41±1.73; The mean volume value of the CRS (with and without nasal polyps) group was found to be statistically significantly higher than the mean volume value of the control group (p0.05).