Şeffaf plaklar ve sabit apareyler ile yapılan ortodontik tedavilerin ortodontistler tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of orthodontic treatments with clear aligners and fixed appliances by orthodontists
- Tez No: 789656
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNAZ MARŞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmamızın amacı, ortodontistlerin şeffaf plaklarla ve sabit apareylerle tedavi tekniklerine ilişkin eğilim ve tutumlarına dair bir içgörü sağlamaktır. Bu veriler, hekimlerin bu prosedürler ile ilgili görüşlerini meslektaşları ile karşılaştırmalarına ve eğilimler ile tekniklerde gelecekteki gelişimleri değerlendirmek için kullanılacak bir temel oluşturmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Anket çalışmamız Türk Ortodonti Derneği (TOD) veri tabanı üzerinden yürütülerek TOD'a kayıtlı 2000 hekime ulaştırılmıştır. Çalışmaya 440 hekim katılmıştır. Anket formları elektronik ortamda Google Formlar (Calif., ABD) programı kullanılarak hazırlanmıştır. Çalışmada istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanılmıştır. Yanıtlama oranı %22'dir. Çalışmaya katılan hekimlerin %67.3'ü tedavilerinde şeffaf plak kullanmaktadır. Uzmanlık öğrencilerinin tedavide şeffaf plak kullanma oranları diğer tüm akademik ünvanlı araştırmacılardan düşüktür. Çalışmaya katılan hekimlerin çoğunluğu şeffaf plaklar ile tedaviye son 4 yılda başlamıştır. Ortodontistler, şeffaf plaklar ile tedavi uygulamayı çoğunlukla özel kurslardan ve akademik seminerlerden öğrenmektedir. Şeffaf plaklar ile en çok çapraşıklık hastaları tedavi edilmekte olup, düzeltilen çapraşıklık miktarı 3-6 mm arasındadır. Çalışmamızda tam zamanlı çalışanların, yetişkin hastaların ve kadınların şeffaf plaklarla tedavi edilme yüzdeleri diğer gruplara göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Hekimler, diş hareketi konusunda distalizasyon hareketi haricindeki tüm durumlarda sabit apareylerin şeffaf plaklardan daha etkili olduğunu belirtmiştir. Henüz şeffaf plakları kullanmayan hekimlerin çoğunluğu bunları gelecekte kullanmaya isteklidir. Uzmanlık ve doktora öğrencilerinin de şeffaf plaklar ile az tedavi yaptığı düşünüldüğünde; akademik seminerlerin arttırılması, fakülte müfredatlarında şeffaf plaklarla tedaviye daha çok yer verilmesi, şeffaf plaklarla yapılan tedavilerin gelişmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to provide an insight into the tendencies and attitudes of orthodontists regarding treatment techniques with clear aligners (CA) and fixed appliances (FA). These data are intended to help orthodontists compare their views on these procedures with colleagues and provide basis for evaluating trends and future improvements in techniques. Our survey study was carried out on database of Turkish Orthodontic Society (TOS) and was delivered to 2000 orthodontists registered with TOS. 440 orthodontists participated in the study. The questionnaire forms were prepared electronically using Google Forms (Calif., USA) program. IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program was used for statistical analysis. The response rate is 22%. 67.3% of orthodontists use CA in their treatments. The rate of using CA of residency students is lower than all other academically titled researchers. Most of the orthodontists started treatment with CA last 4 years. Orthodontists learn to treat with CA mostly from private courses and academic seminars. With CA, crowding patients are mostly treated, and corrected crowding amount is between 3-6 mm. In our study, the percentages of full-time employees, adult patients and women treated with clear aligners were found to be significantly higher than the other groups. Orthodontists stated FA are more effective than CA in all kinds of tooth movement, except distalization movement. The majority of orthodontists who haven't used CA are willing to use them in future. Considering that residency and PhD students also do less treatment with clear aligners; increasing academic seminars, giving more class to treatment with clear aligners in faculty curricula will contribute to the development of treatments with clear aligners.