Geç dönem yumurtacı tavuk rasyonlarında bromass kullanımının performans ve yumurta kalitesi üzerine etkileri
The effects of bromass use on performance and egg quality in late stage laying hen rations
  1. Tez No: 789674
  2. Yazar: KEREM ATAMAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE ŞULE CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, farklı bir protein kaynağı olarak, özel bir firma tarafından geliştirilmiş protein ve betain içeriği yüksek bir ham madde olan Bromass'ın yumurtacı tavuk rasyonlarına ilavesinin performans, yumurta kalitesi, yumurta sarısı malondialdehit (MDA) düzeyi ile dışkı kuru madde oranı üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Denemede toplam 200 adet 94 haftalık yaştaki Nick Chick yumurtacı tavuk kullanıldı. Tavuklar Kontrol, %1 Bromass, %3 Bromass, %6 Bromass şeklinde 10 tekrar (her tekrar grubunda 5 hayvan) grubu içeren 4 ana gruba ayrıldı. Deneme 90 gün sürdürüldü. Grupların yemleri izokalorik ve izonitrojenik olarak hazırlandı ve ad libitum yedirildi. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, %6 Bromass kullanılan III. grubun yumurta verimi önemli düzeyde arttı (P0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of adding Bromass, a high protein and betaine content substance developed by private corporation as an alternative protein source, to laying hen rations on performance, egg quality, egg yolk malondialdehyde (MDA) level and feces dry matter ratio. A total of 200 Nick Chick laying hens aged 94 weeks were used in the experiment. The hens were divided into 4 main groups as Control, 1% Bromass, 3% Bromass, 6% Bromass, containing 10 replicates (5 animals in each replicate group). The trial was continued for 90 days. The feeds of the groups were prepared as isocaloric and isonitrogenous and fed ad libitum. Compared to the Control group, the egg production of group III using 6% Bromass increased significantly (P0,05).