Production and development of photocurable resin used in 3D printing for dental applications
Dental uygulamalar için 3 boyutlu yazıcıda kullanılan fotokürlenebilir reçinenin üretimi ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 789722
  2. Yazar: BERK ÖZLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Eklemeli imalat yöntemlerinden biri olan fotokimyasal üç boyutlu yazıcılar, UV-ışık ile foto-çapraz bağlanabilir reçineleri polimerize ederek kalıp kullanmadan ince ayrıntılı dental modeller üretir. Bu reçineler monomerler, oligomerler, fotobaşlatıcılar, tercihen nanoparçacıklar ve renk pigmentleri içerir. Titanya ve silika nanopartiküllerinin eklenmesiyle nanokompozit polimerler yüksek dönüşüm derecesine ve mekanik özelliklere sahip olabilir. Ancak nanopartiküllerin topaklanma eğilimi yüksektir. Fakat silanizasyon işlemi ile bu davranış önlenebilmektedir. Bu tez kapsamında, UDMA ve bis-GMA bazlı reçinede takviye malzemesi olarak kullanılan farklı oranlardaki titanya ve silika nanopartiküllerinin mekanik özellikler ve dönüşüm derecesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. 40 nm ile 150 nm arasında partikül boyutuna sahip küresel şekilli nanopartiküller sol-jel yöntemi kullanılarak sentezlenmiş ve silanize edilmiştir. Daha sonra akrilat bazlı hazır reçine ile karıştırılarak optimum partikül miktarı belirlenmiştir. Buna paralel olarak uygun monomer ve oligomer oranı belirlenmiş ve belirlenen miktarda partiküller UDMA ve bis-GMA bazlı reçine içerisine katılarak nanokompozit reçineler elde edilmiştir. Her üretim aşamasının sonunda malzemelere FT-IR, XRD, SEM, çekme, üç noktalı eğme gibi ilgili karakterizasyon yöntemleri uygulanmıştır. U1S ve B1S numuneleri eğme mukavemeti değerlerinde sırasıyla yüzde 38,3 ve 6,4, elastisite modülünde ise sırasıyla yüzde 17,9 ve 8,3 artış göstermiştir. Dönüşüm derecesinde ise sırasıyla yüzde 14,3 ve 12,4 düşüş göstermiştir. Dental uygulamalarda dönüşüm derecesinin yanında eğme mukavemeti ve elastisite modülü de önem taşıdığından, elde edilen sonuçlar hazırlanan nanokompozit reçinelerin dental uygulamalarda kullanılabilmesi için umut vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
Photochemical 3D printers, one of the additive manufacturing methods, polymerize photo-crosslinkable resin with UV-light to fabricate well-detailed dental models without using molds. These resin contain monomers, oligomers, photoinitiators, preferably nanoparticles and color pigments. With the addition of titania nanoparticles, nanocomposite polymers may have high conversion degree and mechanical properties. However, nanoparticles tend to agglomerate. But this behavior can be prevented by the silanization process. In this thesis, the effects of different ratios of titania and silica nanoparticles used as reinforcement materials in UDMA and bis-GMA based resins on the mechanical properties and conversion degree were investigated. Spherical shaped nanoparticles with particle sizes between 40 nm and 150 nm were synthesized and silanized using the sol-gel method. Then, the optimum particle amount was determined by mixing it with the acrylate-based commercial resin. In parallel, the appropriate monomer and oligomer ratio was determined and nanocomposite resins were obtained by adding the determined amount of particles into UDMA and bis-GMA based resin. At the end of each production stage, relevant characterization methods such as FT-IR, XRD, SEM, tensile, three-point bending were applied to the materials. U1S and B1S samples showed an increase of 38.3 percent and 6.4 percent in flexural strength values, 17.9 percent and 8.3 percent in modulus of elasticity, and decrease of 14.3 percent and 12.4 percent in conversion degree, respectively. Besides the conversion degree, flexural strength and modulus of elasticity are also important in dental applications. The results are promising for the use of prepared nanocomposite resins in dental applications.