Polimer matrisli sürekli fiber takviyeli kompozit parça üretimi için bir eklemeli imalat yönteminin geliştirilmesi
Development of an additive manufacturing method for manufacturing continuous fiber reinforced polymer matrix composite parts
  1. Tez No: 513364
  2. Yazar: MUHAMMED ENES GEBEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERMURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Teknolojinin her geçen gün ilerlemesi insan hayatında gereksinimleri çeşitlendirmiş; bu gereksinimler imalat yöntemlerinde her geçen gün yeni bir metoda ihtiyaç oluşturmuştur. Son yıllarda isminden sıkça bahsettiren bir imalat yöntemi de eklemeli imalattır. Eklemeli imalat yöntemi ilk olarak 1986 da Charles Hull tarafından tanımlanmıştır. Eklemeli imalat 3 boyutlu katı model verisi kullanılarak fiziksel parçaların bilgisayar kontrollü olarak otomatik bir şekilde geleneksel imalat yöntemleri kullanılmadan üretildiği modern bir imalat metodudur. Bu yöntemde CAD verisi STL formatına çevrilerek katmanlarına ayrılır. Her katmanın kesit alan verisi kullanılarak en alt katmandan en üst katmana kadar ekleme devam ettirilir. Böylelikle karmaşık geometrilere sahip ürünler kolaylıkla imal edilebilir. Son yıllarda eğilim gösterilen bir malzeme türü de kompozit malzemelerdir. Kompozit; iki veya daha fazla malzemenin, her bir malzemenin üstün özelliklerini kullanmak amacıyla, bir araya gelerek oluşturduğu yeni bir malzemedir. Kompozitler hafiflikleriyle ve mukavemet değerleriyle birçok sektörde yerini almıştır. Bu çalışmada; karbon ve cam fiber takviyeli ultraviole ışınla kürlenebilen polimer matrisli kompozit ürünlerin, üretilebileceği bir eklemeli imalat yöntemi geliştirilmiş ve çeşitli parametreler irdelenmiştir. Yapılan çalışmalarda cam fiberin karbon fibere kıyasla daha uygun olduğu anlaşılmıştır. Cam fiber takviyeli kompozit parça üretimi optimize edilmiştir. Deneyler için özgün bir nozul tasarlanmıştır. Nozul çıkışında tablaya yığılan kompozit lifler ultraviole ışınla kürlenerek üretim gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The progress of technology every day has diversified requirements in human life; These requirements, has created a need for a new method of manufacturing methods each day. In recent years, A manufacturing method that has frequently mentioned is Additive Manufacturing. Additive Manufacturing was first described in 1986 by Charles Hull. This technology creates objects by adding materials to reduce waste while reaching satisfactory geometric accuracy, without traditional manufacturing methods. It begins with a meshed 3D computer model that can be created by acquired image data or structures built in computer-aided design (CAD) software. A STL (Surface Tessellation Language) file is commonly created. The mesh data will be further sliced into a build file of 2D layers and sent to the 3D printing machine. Thus, products with complex geometries can be manufactured easily. In recent years, composites are also a type of material that has shown a tendency. Composite is a new material that two or more materials come together to use the superior properties of each material. Composites have taken place in many sectors with their lightness and strength values In this study; an additive manufacturing method was developed and some parameters were investigated in order to create carbon and glass fiber reinforced photocurable polymer matrix composites. In the studies, it has been understood that the glass fiber is more suitable than the carbon fiber. Glass fiber reinforced composite part production is optimized. A unique nozzle is designed for experiments. At the exit of the nozzle, the composite fibers stacked on the table were cured by ultraviolet ray.