Üniversiteye devam eden öğrencilerin algılanan anne-baba tutumları ve çocukluk çağı narsisizminin iletişim becerilerini yordama gücü
Perceived parental attitudes and childhood narcissism predicting communication skills of university attending students
  1. Tez No: 789723
  2. Yazar: RABİA ÜLKÜ GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM KÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada üniversiteye devam eden öğrencilerin algılanan anne-baba tutumları ve çocukluk çağı narsisizminin iletişim becerileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 18-25 yaş aralığında değişen 132 kadın ve 105 erkek öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma verilerini toplamak ve örneklem grubunun demografik bilgilerini elde etmek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”; ergenlerin çocukluk çağı narsisizm puanlarını belirleyebilmek amacıyla“Çocukluk Çağı Narsisizm Ölçeği”, algılanan anne baba tutumlarını ölçmek için“Anne Baba Tutum Ölçeği”ve iletişim becerilerini değerlendirmek için 'İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin analizini yapmak için SPSS 22,0 programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde demografik değişkenlere göre farklılaşma durumu incelenirken 2'li gruplarda Bağımsız Gruplar t Testi, 2'den fazla kategoriye sahip gruplarda Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arası ilişki analizlerinde Pearson Korelasyonu ve çoklu doğrusal regresyon kullanılmıştır. Katılımcıların çocukluk çağı narsisizminin ortalamalarının istatistiksel olarak farklılaştığı ve erkeklerin çocukluk çağı narsisizminin kadınlarınkinden yüksek olduğu bulunmuş, iletişim becerilerinde ise cinsiyete göre farklılık bulunmamıştır. Annenin ve babanın öğrenim durumuna göre çocukluk çağı narsisizm ve iletişim becerileri ortalamalarında bir fark bulunamamıştır. Yaşa göre çocukluk çağı narsisizmi ortalamalarında bir fark bulunamazken iletişim becerilerinde farklılaşma görülmüştür. Demokratik anne baba tutumu ile iletişim becerileri arasında anlamlı bir ilişki, otoriter anne baba tutumu ile negatif yönlü anlamlı bir ilişki, koruyucu anne baba tutumu ile negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Demokratik anne baba tutumu ile çocukluk çağı narsisizmi arasında zayıf bile olsa pozitif yönlü anlamlı bir ilişki, otoriter anne baba tutumu ile pozitif yönlü anlamlı bir ilişki, koruyucu anne baba tutumu ile arasında güçlü denebilecek düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çocukluk çağı narsisizm ile iletişim becerileri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın son aşamasında iletişim becerilerini en çok etkileyen değişken demokratik anne baba tutumları olduğu sonrasında ise çocukluk çağı narsisizmi, koruyucu anne baba tutumları ve otoriter anne baba tutumları olduğu bulunmuştur. Demokratik anne baba tutumları dışında diğer değişkenlerin yordayıcı etkisi istatistiksel olarak anlamlı düzeyde değildir. Elde edilen bulgular ilgili literatür kapsamında tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of perceived parenting attitudes and childhood narcissism on communication skills of university students were examined. The study group of the research consists of 132 female and 105 male students, ranging in age from 18-25.“Personal Information Form”was used in order to collect research data and to obtain demographic information of the sample group;“Childhood Narcissism Scale”was also used to determine the childhood narcissism scores of adolescents,“Parental Attitude Scale”to measure perceived parental attitudes, and“Communication Skills Assessment Scale”to evaluate communication skills. SPSS 22.0 program was used to analyze the data. While analyzing the differentiation status according to demographic variables in the analysis of the data, Independent Groups t-Test was used in groups of 2, and One-Way Analysis of Variance was used in groups with more than 2 categories. Person Correlation and multiple linear regressions were used in the analysis of relationships between continuous variables. It was found that the averages of the participants' according to childhood narcissism differed statistically and that the childhood narcissism of men was higher than that of women, and there was no difference in communication skills according to gender. There was no difference in the averages of childhood narcissism and communication skills according to the education level of the mother and father. While no difference was found in the mean of childhood narcissism according to age, there was a differentiation in communication skills. A significant relationship was found between democratic parenting attitude and communication skills, a negative significant relationship with authoritarian parental attitude, and a negative significant relationship with protective parental attitude. It was found that there is a weak, but positive, and significant relationship between democratic parenting attitude and childhood narcissism, a positive significant relationship between authoritarian parenting attitude and a strong positive relationship between protective parental attitudes. A positive and significant relationship was found between childhood narcissism and communication skills. At the last stage of the study, it was found that the variable that most affected communication skills was democratic parental attitudes, followed by childhood narcissism, protective parental attitudes and authoritarian parental attitudes. The predictive effect of other variables, except for democratic parental attitudes, is not statistically significant. The findings were discussed within the scope of the relevant literature and suggestions were made.