Tenise özgü anaerobik eşik belirleme testinin geçerlik ve güvenirliği: Kaotik yoğunluklu tenis testi (KATTT)
Validity and reliability of tennis specific anaerobic threshold determination test: Chaotic intensity tennis test (KAYTT)
- Tez No: 789735
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma ile Tenise özgü anaerobik eşik belirlemeye dönük Kaotik Yoğunluklu Tenis Testi (KAYTT)'nden elde edilen veriler ile testin geçerlik ve güvenirliğinin saptanması ve bu sayaede tenise özgü saha dayanıklılık testinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya ITN skoru 7 ve daha iyi olan 35 erkek, gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma grubu belirlendikten sonra, gönüllülere 2 farklı saha testi ile 1 adet laboratuvar testi uygulanmıştır. İlk olarak sporculara laboratuvar ölçümleri yapılmış ve ardından rastgele bir sıra ve 3'er gün ara ile Hit-Turn testi (HITT) ile KAYTT testi yapılmıştır. Daha sonra ise 3'er gün ara ile KAYTT testinin 2. ve 3. tekrarları uygulanarak ölçüm süreci tamamlanmıştır. Analiz olarak, LA ve KAH değişkenlerine ilişkin ölçümlerin güvenirliklerinin değerlendirilmesinde tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi, ölçümlere ilişkin uyumun değerlendirilmesinde ICC (intraclass correlation coefficient) ve CCC (Concordance Correlation Coefficient) katsayıları kullanılıp, Hit-Turn referans teste göre KAYTT testinin uyumu için ise Bland Altman grafikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, it was aimed to determine the validity and reliability of the test with the data obtained from the Chaotic Intensity Tennis Test (KAYTT) for determining the tennis-specific anaerobic threshold, and thus to develop the tennis-specific field endurance test. Thirty-five men with an ITN score of 7 or better voluntarily participated in the study. After the research group was determined, 2 different field tests and 1 laboratory test were applied to the volunteers. First, laboratory measurements were made on the athletes, and then the KAYTT test was performed with the Hit-Turn (HITT) test in a random order and 3 days apart. Then, the measurement process was completed by applying the 2nd and 3rd repetitions of the KAYTT test with an interval of 3 days. As analysis, one-way analysis of variance in repeated measurements was used to evaluate the reliability of the measurements related to the LA and HR variables, and ICC (intraclass correlation coefficient) and CCC (Concordance Correlation Coefficient) coefficients were used to evaluate the consistency of the measurements. Bland Altman graphs were evaluated for the compatibility of the KAYTT test with the HITT reference test.