An investigation on the production of non-woven textile surface reinforced electromagnetic sheilding composites from recycled fibers
  1. Tez No: 789736
  2. Yazar: MELİSA ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ DURAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Değişen yaşam biçimi ve beraberinde ortaya çıkan yeni teknolojiler elektikli-elektronik cihazların kullanımını arttırmaktadır. Günlük hayatımızın her alanında vazgeçilmezimiz olan elektonik cihazlar, elektromanyetik dalgalar yayarak elektromanyetik kirliliğe neden olmaktadır. Bu çalışma geri dönüştülmüştür liflerden dokusuz yüzey takviyeli kompozitler ile hem elektomanyetik radyasyonun zararlarını azaltan hem de geri dönüşülmüş hammadde kullanımı ile sürdürebilirlik sağlayan katma değerli bir ürün eldesini araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda, maximum 45,37 dBµV elektromanyetik koruma etkinliği sağlayan kompozitlerin %0, %10 ve %30 iletken katkı oranları, takviye malzemelerinin ağırlıkları, kalınlıkları ve hava geçirgenliği ve ayrıca kompozit malzemelerin elektromanyetik koruyuculuğu ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Çalışmada, cerrahi önlük üretiminde kullanılan atık kumaşlar geri dönüştürülmüştür. %10, %25 ve %50 atık oranlı karışımlar ile birlikte 100% pamuk kullanılarak dokusuz yüzey ve iletken iplik içeren dokuma kumaş iğnelenmiş takviye materyalleri üretilmiştir. Bakır (II) Sülfat ve grafit iletken partikülleri polyester reçine ile birleştirilerek kompozit yapı elde edilmiştir. Üretilen elektromanyetik koruyucu kompozitler 1-6 GHz aralığında yankısız oda ölçüm sistemiyle gerçek elektromanyetik dalgalar üretilerek test edilmiştir. Test sonuçları SPSS istatistik programı yardımıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Changing lifestyles and new technologies that come with it increase the use of electrical-electronic devices. Electronic devices, which are indispensable in every aspect of our daily life, cause electromagnetic pollution by emitting electromagnetic waves. This study aimed to investigate the production of a value-added product, which both reduces the harms of electromagnetic radiation and provides sustainability with the use of recycled raw materials, with nonwoven surface reinforced composites from recycled fibers. For this purpose, 0%, 10% and 30% conductive additive ratios of composites providing maximum 45.37 dBµV electromagnetic shielding efficiency, weights, thicknesses and air permeability of reinforcement materials, as well as electromagnetic shielding and mechanical properties of composite materials were investigated. In the study, waste fabrics used in the production of surgical gowns were recycled. Woven fabric needle-punched reinforcement materials containing non-woven surface and conductive yarn were produced by using 100% cotton with blends with 10%, 25% and 50% waste ratio. A composite structure was obtained by combining copper (II) sulfate and graphite conductive particles with polyester resin. The electromagnetic shielding composites produced were tested by producing real electromagnetic waves with an anechoic chamber measurement system in the 1-6 GHz range. Test results were analyzed with the help of SPSS statistical program.