Diş hekimliği fakültesi öğrencilerinde motor performans ve uzamsal becerilerin değerlendirilmesi: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi örneği
Assessment of motor performance and spatial skills in faculty of dentistry students: A case of Ankara Yildirim Beyazit University
  1. Tez No: 789742
  2. Yazar: EMEL SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
DHF eğitimi teorik ve pratik dersleri kapsayan stresli bir yolculuktur. Üç boyutlu düşünme becerilerinden MR becerisi ve motor performans düzeyleri DHF eğitimlerinde önemlidir. Çalışmamızda DHF öğrencilerinin eğitimleri boyunca motor performanslarındaki ve uzamsal becerilerindeki değişimleri incelemeyi amaçladık. Çalışmaya katılımcı olarak AYBÜ DHF ile kontrol grubu olarak HF ilk ve son sınıf öğrencilerden toplam 206 öğrenci dâhil edilmiştir. Bilgisayar tabanlı TanTuna test bataryası kullanılarak; motor performans için PVT, MR becerisini ölçmek için MR testi kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen PVT verileri ortalama vuru sayısı üzerinden, MR verileri testteki soruların X ve Y ekseninde oluşuna göre; CS(ms), DO(%) ve her bir ortalama CS'nin ortalama DO'ya bölünmesiyle hesaplanmış ECS(ms) üzerinden değerlendirilmiştir. MR DO bakımından; X ekseninde DHF son sınıf kadın öğrencilerde 0.75(0.38-1.00)'e karşın HF son sınıf kadın öğrencilerde 0.63(0.25-1.00), p=0.049 bulunmuştur. Y ekseninde de son sınıf DHF-HF kadın öğrencilerde DHF lehine anlamlı olarak farklı bulunmuştur (0.50(0.13-1.00)'e karşın 0.38(0.13-0.88), p=0,017). MR ile PVT ölçümleri arasında anlamlı ilişki tespit edilmemiştir (p>0,05). Bu durum MR sonuçlarının motor performansından bağımsız bir şekilde tartışılmasını sağlamıştır. Son sınıf DHF kadın öğrencilerinin HF kadın öğrencilere kıyasla anlamlı olarak doğruluk oranlarının arttığı gözlemlenmiştir. Son sınıf erkek öğrencilerde bir gelişme tespit edilmemiştir. Çalışmanın MR becerisini geliştirebilmek adına DHF eğitim müfredatının zenginleştirilmesine katkı sağlayabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Education at the Faculty of Dentistry (FD) is a stressful journey that includes theoretical and practical lessons. Three-dimensional thinking skills, MR skills and motor performance levels are important in the education at the FD. In our study, we aim to examine the changes in the motor performance and spatial skills of FD students during their training. A total of 206 freshmen and senior students from AYBU FD and as a control group the Faculty of Law (FL) were included in the study. Using the computer-based TanTuna test battery; Finger Tapping Test (FTT) was used for motor performance and the MR test was used to measure MR skill. In the study, FTT data were obtained based on the average number of beats while MR data were obtained based on the positioning of the test questions on the X and Y axes. Response time (RT)(ms) was evaluated over accuracy rate (AR)(%) and effective response time (ERT)(ms) was calculated by dividing each mean RT by the mean AR. In terms of MR AR; on the X-axis, it was found to be 0.75(0.38-1.00) in senior female students of the FD, and 0.63(0.25-1.00), p=0.049 in senior female students of the FL. On the Y-axis, there was a significant difference in favor of FD in senior female students compared to the FL. (0.50 (0.13-1.00) versus 0.38 (0.13-0.88), p=0.017). No significant correlation was found between MR and FTT measurements (p>0,05). This allowed the MR results to be discussed independently of motor performance. It was observed that the accuracy rates of senior female students of the FD increased significantly compared to female students of the FL. No improvement was detected in senior male students. This study's results can contribute to the enrichment of the FD education curriculum in order to improve MR skills in the FD education.