Farklı liglerdeki ve pozisyonlardaki basketbolcuların dikey sıçrama reaktif çeviklik ve müsabaka performanslarının incelenmesi
Investigation of vertical jump reactive agility and competition performances of basketball players from different leagues and positions
  1. Tez No: 789743
  2. Yazar: SERGEN ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ŞARVAN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, farklı seviyelerdeki ve pozisyonlardaki basketbolcuların reaktif çeviklik [RÇ] ve dikey sıçrama performansı ile müsabaka performansı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gerekçe ve Yöntem: Çalışmaya, Basketbol Süper Ligi'nden [BSL] 20, Türkiye Basketbol Ligi'nden [TBL] 22 ve Basketbol Gençler Ligi'nden [BGL] 35 olmak üzere toplam 77 sporcu katılmıştır. Sporcuların vücut yağ yüzdelerini tespit etmek için Tanita marka biyoelektrik empedans analizi yapan cihaz kullanılmıştır. RÇ testi SmartSpeed (Fusion Sport, Australia) marka ışıklı, kablosuz fotosel sistemi ile uygulanmıştır. Countermovement Jump [CMJ] Testi ve Squat Jump [SJ] testi yine SmartSpeed (Fusion Sport, Australia) marka kuvvet platformu kullanılarak uygulanmıştır. Sporcuların müsabaka istatistikleri, TBF resmi çevrimiçi sisteminden takip edilip anonimleştirilerek işlenmiştir. Bulgular: Tüm oyuncularda, TBL oyuncularında, tüm oyun kurucularda ve tüm forvetlerde RÇ testi ile maç sayısı istatistiği arasında istatistiksel olarak anlamlılık bulunmuştur. BSL forvetlerinde CMJ testi ile blok istatistiği arasında istatistiksel olarak anlamlılık bulunmuştur. Tüm pivotlarda CMJ istatistiği ile süre istatistiği arasında, BSL pivotlarında CMJ testi ile asist istatistiği, SJ testi ile maç sayısı istatistiği ve yine SJ testi ile verimlilik istatistiği arasında istatistiksel olarak anlamlılık bulunmuştur. Ölçülen diğer parametrelerde istatistiksel olarak anlamlılık tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to examine the relationship between reactive agility and vertical jump performance and competition performance of basketball players at different levels and positions. Methods: A total of 77 athletes, 20 from the BSL, 22 from the TBL, and 35 from the BGL, participated in the study. A Tanita brand bioelectrical impedance analysis device was used to determine the body fat percentage of the athletes. The RC test was performed by using a SmartSpeed (Fusion Sport, Australia) illuminated, wireless photocell system. CMJ test and SJ test were also applied using the SmartSpeed (Fusion Sport, Australia) brand force platform. The competition statistics of the athletes were processed by tracking and anonymizing the TBF official online system. Results: In all players, TBL players, all play makers and all forwards, statistical significance was found between the RC test and the games played statistics. A statistically significant difference was found between the CMJ test and the block statistics in BSL forwards. A statistically significant difference was found between CMJ statistics and minutes played statistics in all pivots, between CMJ test and assists statistics in BSL pivots, between SJ test and games played statistics, and again between SJ test and PIR statistics. No statistical significance was found in other measured parameters. Conclusion: It was observed that good vertical jumping skill had a statistically positive effect on the game in BSL forwards and all center categories. According to the results of our study, it can be said that the vertical jump heights and RC skills of the players do not correspond in some cases in the competition statistics.