Türkiye'de 1980-2020 döneminde dış ticaret ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki
The relationship between foreign trade and economic growth in Turkey in the 1980-2020 period
- Tez No: 789758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEK ASLI CİNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ekonomik büyüme fikri, ekonomistler için her zaman merak ve ilgi konusu olmuştur. Küreselleşme ile ekonomik büyüme arasında oluşan bağlantı ile dış ticaret ve ihracat-ithalat ikilisi arasındaki ilişki daha fazla dikkat çekmiş, bu konu üzerinde birçok deneysel çalışmalar yapılmış ve yeni politikalar geliştirilmiştir. Dış Ticaret, özellikle gelişmekte olan ekonomilerde, sürdürülebilir büyümenin sağlanmasında ve geliştirilmesinde büyük önem taşıyan ithalat ve ihracatın toplamı olarak gösterilmektedir. Yine bu bağlamda dış ticaret, ülkenin kalkınmasında büyük ölçüde rol oynamaktadır. Günümüzde dış ticaret; Kalkınma ve küreselleşmenin ana kavramı olarak nitelendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The idea of economic growth has always been a subject of interest for economists. The relation between globalisation and economic growth; and the relation between foreign trade and exportation-importation have begun to be more attractive, which has paved the way for experimental studies and new policies in this regard. Especially in developing economies, foreign trade is accepted as the total of exportation and importation which are of great importance for the development and realisation of sustainable growth. Foreign trade has an impact on the development of countries and is the main term for development and globalisation today.