Mezuniyet sonrası tıp eğitiminde karma klinik eğiticilik eğitimi programın geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesi
Development and evaluation of the blended clinical faculty development program in postgraduate medical education
- Tez No: 789773
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜRPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı klinik eğiticilere yönelik karma eğitici eğitimi programı geliştirmek, programı uygulamak ve Kirkpatric modeliyle değerlendirilmektir. Yöntem: Araştırmaya dahiliye (17) ve kadın doğum (7) eğiticileri dahil edilmiştir. Kern program geliştirme modeline göre programın ihtiyaç analiz basamağı için literatür ve fakültelerin eğitici eğitim programları gözden geçirilmiş, katılımcılarla yapılandırılmış odak grup görüşmeler yapılmıştır. Program çevrim içi eğitim öğrenim yönetim sistemi üzerinden 5 modül ve yüz yüze eğitimler olarak gerçekleştirilmiştir. Program değerlendirilmesi Kirkpatric modeliyle; birinci düzey değerlendirmesi için programı tamamlayan katılımcılara memnuniyet anketi, ikinci düzey için çevrim içi ve yüz yüze eğitimlerdeki ön test- son test sonuçları karşılaştırılmıştır. Üçüncü düzey değerlendirme için eğitim öncesi ve sonrası kliniklerde eğitim almakta olan uzmanlık öğrencilerinin uygulanan eğitsel faaliyetler konusundaki görüşleri alınmıştır. Bulgular: Katılımcıların yanıtladığı ankete göre; oturum hedeflerine ulaşma 4.74, eğitim teknik-yöntemler 4.75, program içeriği 4.77, eğiticilerin performansı 4.72, oturumların süre-yöntemleri 4.89, memnuniyet 4.85 olarak puanlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to develop a blended faculty development program for Clinician–Educators and to evaluate the results with the Kirkpatric model by applying for the developed program. Method: Internal medicine (17) and obstetrics (7) educators were included. According to the Kern model, the literature and the educational programs of the faculties were reviewed for the needs analysis step. Structured focus group interviews were conducted. The program was carried out as a blended education with 5 modules over the online education learning management system, and face-to-face education was carried out. For the first step of evaluation, the result of the survey of participants was compared with the satisfaction survey. For the second level, the pretest-posttest results of the education were compared. For the third level, the opinions of the residents before and after the training on the educational activities were taken. Results: According to the survey results; logout access scored 4.74, training technique-targeting; 4.75, program content; 4.77, course performance; 4.72, session duration-methods;4.89, satisfaction; 4.85.