Lepıdıum meyenıı WALP. bitkisinin hastalıklar üzerindeki koruyucu ve iyileştirici etkileri
Protective and curative effects of lepidium meyeniiWALP plant on diseases
  1. Tez No: 789772
  2. Yazar: YASEMİN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR SARI, PROF. DR. GÜLAY MELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Lepidium meyenii (Maca), çeşitli sağlık olumlu etkileri nedeniyle popüler bir fonksiyonel bitki besini olarak ortaya çıkmıştır. Bu araştırmada L. meyenii kökünün ana (nişasta, diyet lifi ve protein) ve küçük bileşenlerinin (mineraller, nişasta olmayan polisakkaritler, polifenoller (flavonolignanlar), macaenler (macamidler, glukosinolatlar ve alkaloidler) çeşitli sağlık etkileri literatür kapsamında incelenmiştir. L. meyenii kökünün çeşitli biyoaktiviteleri, gelişmiş üreme sağlığı, anti-fatique, antioksidasyon, nöroproteksiyon, antimikrobiyal aktivite, antikanser, hepatoproteksiyon, immünomodülasyon, cilt sağlığı ve sindirim sistemi ile ilgili olumlu yararları bulunmaktaadır. Bu sağlık yararları L. meyeniigenetiği, işlenmesime, ekstraksiyon ve deney protokolleri, L. meyeniibazlı ürünlerin kimyasal bileşimi, fizikokimyasal özelliklerinine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bununla birlikte, L. meyeniiile ilgili sağlık etkilerini ve ilgili mekanizmaları destekleyen klinik çalışmaların eksik olduğu görülmektedir. Bu kapsamda L. meyeniiköklerinin farklı sağlık problemleri züerindeki etkilerini inceleyen kapsamlı araştırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Lepidium meyenii (Maca) has emerged as a popular functional plant food due to its various health positive effects. In this study, various health effects of major (starch, dietary fiber and protein) and minor components (minerals, non-starch polysaccharides, polyphenols (flavonolignans), macaens (macamides, glucosinolates and alkaloids)) of L. meyenii root were investigated in the literature. Various bioactivities of L. meyenii root have positive benefits related to enhanced reproductive health, anti-fatique, antioxidation, neuroprotection, antimicrobial activity, anticancer, hepatoprotection, immunomodulation, skin health and digestive system. These health benefits vary depending on L. meyenii genetics, non-processing, extraction and experimental protocols, chemical composition of L. meyenii-based products, and physicochemical properties. However, clinical studies supporting the health effects and related mechanisms of L. meninii appear to be lacking. In this context, it is recommended to conduct comprehensive studies examining the effects of L. meyenii roots on different health problems.