Bipolar ve unipolar depresyon dönemindeki hastalarda uyku kalitesi, suisidalite ve dürtüsellik
SLEEP quality, insomnia severity,impulsivity and suicidality in patients with bipolar and unipolar depression
  1. Tez No: 789788
  2. Yazar: ÖZGE BINNAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bipolar ve unipolar depresyon dönemindeki hastalarda uyku kalitesi, uykusuzluk şiddeti, dürtüsellik ve suisidalitenin araştırılması, kendi aralarında ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması Giriş: Bipolar bozukluk (BPB), yineleyici depresyon ve hipomani/mani dönemleri ile karakterize, iş, aile ve sosyal alanlarda işlevsellikte azalmaya neden olan bir duygudurum bozukluğudur. BPB hastaları yaşamlarının çoğunu depresyon döneminde geçirirler. Bipolar depresyonun unipolar depresyondan (UD) ayrımı çoğu zaman güçtür. Depresyon dönemindeki hastalarda uyku çoğu zaman bozuktur ve düşük uyku kalitesi ile ilgilidir. BPB hastalarında dürtüsellik hastalığa eşlik eden ayrı bir boyut olarak ele alınmaktadır ve bu hastaların UD hastaları ve sağlıklı kişilere göre daha dürtüsel olduğu bunla ilişkili olarak suisidalite riskinin daha yüksek olduğu bildirilmiştir. Dürtüsel davranışlar ve özkıyım girişimleri depresyon döneminde sık görülür. Bu çalışmada bipolar ve unipolar depresyon döneminde olan hastaları uyku kalitesi, suisidalite ve dürtüsellik açısından birbirleriyle ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Bu çalışmaya BPB-I tanılı depresyon döneminde 50 hasta (1. grup) ve MDB tanısı olan 50 hasta (2. grup) ve sağlıklı kontollerden oluşan 50 kişi (3. grup) dahil edildi. Katılımcılar değerlendirmeye alınarak, sosyodemografik veri formu, Beck depresyon ölçeği (BDÖ), Hamilton depresyon derecelendirme ölçeği, Uykusuzluk şiddeti indeksi, Pittsburgh uyku kalitesi indeksi, MINI suisid alt ölçeği, Barratt dürtüsellik ölçeği (BDÖ-11) uygulandı. Çalışmadaki İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 20 kullanıldı. Gruplara ait kategorik değişkenlerin değerlendirilmesinde ki-kare testi, sayısal değişkenler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde t testi ve ANOVA kullanıldı. Çalışmada iki değişken arasındaki korelasyon ilişkisinin değerlendirilmesinde Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
Investigation of sleep quality, insomnia severity, impulsivity and suicidality in patients with bipolar and unipolar depression, comparing them among themselves and with healthy controls Introduction: Bipolar disorder (BPD) is a mood disorder characterized by recurrent episodes of depression and hypomania/mania, resulting in decreased functionality in work, family, and social areas. BPD patients spend most of their lives in the depression period. It is often difficult to distinguish bipolar depression from unipolar depression (UD). Sleep in patients with depression is often disturbed and is related to poor sleep quality. Impulsivity is considered as a separate dimension accompanying the disease in BPD patients, and it has been reported that these patients are more impulsive than UD patients and healthy individuals, and therefore have a higher risk of suicidality. Impulsive behaviors and suicide attempts are common during depression. In this study, we aimed to compare patients with bipolar and unipolar depression in terms of sleep quality, suicidality and impulsivity with each other and with healthy controls. Methods: Fifty patients diagnosed with BPD-I in the depressive episode (group 1) and 50 patients diagnosed with MDD (group 2) and 50 healthy controls (group 3) were included in this study.The participants were evaluated and a sociodemographic data form, Beck depression scale (BDI), Hamilton depression rating scale, insomnia severity index, Pittsburgh sleep quality index, MINI suicide subscale, Barratt impulsivity scale (BDI-11) were applied. IBM SPSS Statistics 20 was used for statistical analyzes in the study. Chi-square test was used to evaluate the categorical variables of the groups, and t-test and ANOVA were used to evaluate the relationship between numerical variables. In the study, Pearson correlation analysis was used to evaluate the correlation relationship between two variables. Results: There was no statistically significant difference between the 1st and 2nd groups in terms of mean BDI, HAM-D and MINI-S, ISI1, ISI2, ISI3, ISI total, PUKI total and BDI-11 scores, but the mean scores of both groups were higher than the control group.