Metal eklemeli tasarım üretim uygulama ve araştırma merkezinde bulanık mantık tabanlı risk analizi
Fuzzy logic based risk analysis in metal additive desing production application and research center
- Tez No: 789792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA FANDAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Eklemeli üretim teknolojinin gelişmesiyle birlikte önem kazanmış ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Yeni bir teknoloji olan eklemeli üretim kendine özgü spesifik riskler barındırmaktadır. Bu çalışmada hem bu risklerin tespiti hem de geleneksel risk analiziyle bulanık mantık tabanlı risk analizi ile değerlendirilip karşılaştırılması yapılmıştır. Bulanık mantık risk analizi yapay zekanın bir alt dalı olup mutlak derecelendirme yerine dereceler arası geçişte oluşacak belirsizliği de hesaba katarak daha etkili çözümler sunmaktadır. Birçok sektörde başta robotik, finans, uzay, medikal alanlarında kullanılmaktadır. İş sağlığı ve güvenliğinde bulanık mantık üzerine bir takım çalışmalar yapılsa da uygulamada hala neredeyse kullanılmamaktadır. Bulanık mantığın avantajlarının risk analizinde de kullanılması, daha geçerli bir risk analizi yaparak kazaların azaltılması, iş sağlığı ve güvenliğinde bulanık mantığın yaygınlaşması ve gelişmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of additive manufacturing technology, it gained importance and started to become widespread. Additive manufacturing, which is a new technology, has its own specific risks. In this study, both the detection of these risks and the evaluation and comparison of traditional risk analysis with fuzzy logic-based risk analysis were made. Fuzzy logic risk analysis is a sub-branch of artificial intelligence and offers more effective solutions by taking into account the uncertainty that will occur in the transition between degrees instead of absolute rating. It is used in many sectors, especially in robotics, finance, space, medical fields. Although there are some studies on fuzzy logic in occupational health and safety, it is still almost not used in practice. It is aimed to use the advantages of fuzzy logic in risk analysis, to reduce accidents by making a more valid risk analysis, to spread and develop fuzzy logic in occupational health and safety.